У 9 скликанні Верховної Ради України є 6 народних депутатів, які у 2010 році підтримали пролонгацію перебування Чорноморського флоту Російської Федерації у Криму. Це 3 представники ОПЗЖ Вадим Столар, Віталій Борт та Сергій Ларін, представник фракції “За майбутнє” Ігор Палиця та два самовисуванці – Андрій Деркач та Дмитро Шпенов.

Тоді у парламенті опозиція прирівняла голосування за ратифікацію цієї угоди до державної зради.

“Це рішення тоді підтримали 236 нардепів. Тобто якби 11 політиків утрималися від голосування – рішення, яке дало державі-агресору можливість розміщувати своїх військових на нашій території не було б прийняте і в 2017 році вони мали б залишити територію Криму. Тут варто наголосити, що “за” проголосували й троє парламентарів, які обіймали посади міністра оборони країни – Павло Лебедєв, Ігор Саламатін та Олександр Кузьмук,” – наголошує учасниця Руху ЧЕСНО Ірина Федорів, авторка статті “Спецоперація “Крим”: від курорту й автономії до депресивної околиці”.

Окрім того, “за” голосували Рінат Ахметов, Сергій Ківалов, Володимир Литвин, Інна Богословська, Святослав Піскун, Василь Горбаль, Василь Хмельницький, Олександр Омельченко, Віталій Хомутиннік та чинний суддя Конституційного Суду Сергій Головатий.

Нагадаємо, Колишні й теперішні високопосадовці проходять свідками у справі про державну зраду.

Служба безпеки України оприлюднила низку повісток про виклик на допити колишніх і теперішніх високопосадовців у кримінальному провадженні за статею «Державна зрада» (ч.1 ст. 111 ККУ), яке розслідується з середини березня 2021 року. Про це повідомляє «Главком».

Починаючи з понеділка, 16 серпня до старшого слідчого СБУ Віталія Дмитрука (за адресою: столичний провулок Аскольдів, 3А) для проведення слідчих дій повинні з’явитися: народні депутати від ОПЗЖ Юрій Бойко і Віталій Борт, позафракційний обранець IX cкликання Дмитро Шпенов, перший заступник міністра інфраструктури України (2010-2014 роки) Костянтин Єфименко, народний депутат кількох скликань і голова Державної митної служби України (2010-2012 роки) Ігор Калєтнік, народний депутат VI скликання Юлія Ковальова, перший заступник Голови Верховної Ради VI скликання і тричі міністра юстиції Олександр Лавринович, Голова Верховної Ради (2008-2012 роки) Володимир Литвин, голова Державної прикордонної служби України (2003-2014 роки), рідний брат колишнього спікера ВР Микола Литвин, голова СБУ (2010-20132 роки) Валерій Хорошковський, народний депутат чотирьох скликань Василь Цушко, міністр фінансів (2010-2012 роки) Федір Ярошенко.

Вказані особи викликані як свідки у кримінальному провадженні, яке стосується обставин підготовки та підписання 21 квітня 2010 року «Угоди між Україною і Російською Федерацією з питань перебування Чорноморського флоту РФ на території України до 2042 року». За версією слідства, підписання цього документу призвело до збільшення кількості особового складу військових формувань та спецслужб РФ, причетних до анексії території АР Крим.

З метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження проводяться відповідні слідчі та процесуальні дії.

Зазначимо, що 11 березня Рада нацбезпеки й оборони доручила Службі безпеки України з’ясувати, як народні депутатів шостого скликання Верховної Ради голосували за Харківські угоди у 2010 році та у разі підтвердження ознак державної зради – порушити проти них кримінальні справи за ст. 111 Кримінального кодексу України.