Держсекретар США Ентоні Блінкен оголосив пріоритети для досягнення прогресу в Україні, які знаходяться в полі зору США, пише Юрій Бутусов у Фейсбук.
Без дипломатичних тонкощів це називається так: Блінкен заздалегідь оприлюднив порядок зустрічі президента США Байдена з президентом України Зеленським, яка відбудеться в кінці липня.
Мета Зеленського на цій зустрічі проста: отримати дешевий кредит МВФ незважаючи на невиконання меморандуму з МВФ.
Цілі Байдена – стратегічні: показати, що без виконання раніше взятих на себе Зеленським зобов’язань будь-які нові проекти співпраці з Україною обговорюватися не будуть. Кредит знову просто так не дадуть.
З травня 2019 го року, тобто з моменту вступу на посаду Зеленського, США не призначають нового надзвичайного і повноважного посла в Україні, двосторонні відносини по ряду напрямків припинені, провалений меморандум України з МВФ, провалена спільна зі спецслужбами США операція із захоплення “вагнерівців “, провалена реформа корпоративного управління, провалена судова і антикорупційні реформи. Україна порушила свої власні зобов’язання.
Отже, які 5 пунктів вимагає виконати Блінкен від Зеленського, і про що буде говорити Байден:
- Реформа Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Тобто звільнення цього складу і набір нових членів ВСП і ВККС, за якими немає корупційних шлейфів і є достатні компетенції, і які зможуть бути незалежні від наказів Офісу президента, що усуне основу суддівської корупції;
- Переобрання керівництва НАБУ і САП на конкурсах, незалежних від втручання Офісу президента. На даний момент конкурс на обрання прокурора САП заблокований по команді Офісу президента, і вже рік як держава не забезпечує призначення нового глави Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, що серйозно блокує розслідування;
- Незалежність корпоративного управління в державних корпораціях. США стурбовані фактичною ліквідацією самостійності корпорацій після незаконного звільнення за наказом Зеленського глави НАК “Нафтогаз” Коболєва, всі західні дипломати починають розмову про проблеми в Україні саме з цієї теми;
- Демілітаризація і деполітизація Служби безпеки, яка при Зеленському кинула головні сили на збір чорної каси на митниці, в тіньовій економіці, і наїздах на бізнес. Очевидно, США хочуть обмежити безмежні можливості Зеленського по тиску на бізнес.
- П’ятий пункт Блінкена варто процитувати: “Притягнути до відповідальності корумпованих чиновників. Ряд розслідувань було проведено, але жодна старша посадова особа не судилася і не була і засуджена за корупцію з 2014 року. Люди повинні бачити, що система працює, для того, щоб повірити в неї”.
США хочуть бачити не санкції, а кримінальні справи, які доводяться до вироку. 7 червня помічник державного секретаря США з питань Європи та Євразії Філіп Рікер заявив: “Ми сподіваємося побачити подальші кроки українського уряду, в тому числі в судах, щоб залучити корупціонерів до відповідальності в найближчі місяці і роки” і назвав партнера президента Зеленського Ігоря Коломойського відомим в США корупціонером: Втім, судячи з війні, яку Зеленський розв’язав проти НАБУ і САП, щоб захистити Олега Татарова та інших близьких до ОП корупціонерів, до судів справи доводити не збираються.
Розмова з Байденом чекає важка
Наприклад, Зеленський досі зберігає підконтрольний Окружний адмінсуд Києва, хоча в меморандумі МВФ обіцяв позбавити його повноважень не пізніше серпня 2020 го року. Пройшов рік, але ОАСК продовжує працювати, тому що Слуги народу відмовляються розглядати законопроект про його ліквідацію. Зеленський блокує розслідування по провалу спецоперації із захоплення “вагнеровцев” і по серії інших провалів ГУР МО в 2020-му році, Слуги народу в Раді зайняті імітацією процесу. Закон про СБУ все ще обговорюється і далекий від остаточного прийняття.
Президент Байден глибоко володіє ситуацією в Україні, і антикорупційна реформа, реформа корпоративного управління – все це починалося за його активної безпосередньої участі.
Подивимося, чи вдасться Зеленському знову отримати новий кредит і ще на рік перекрити поточні виплати без виконання більшості американських вимог.
Якщо Вашингтон дасть грошей без виконання меморандуму з МВФ 2020 го року, реформи і розслідування в Україні знову будуть зупинені.
Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.