Відповіддю на “гарантії безпеки”, які так публічно представив Кремль, буде список занепокоєнь та вимог до Росії від США та союзників у Європі. Про це представник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив під час брифінгу.
За словами чиновника, поки Вашингтон не бачить, що Росія налаштована на діалог і погодилася знизити градус напруженості на українсько-російському кордоні.
Нед Прайс підтвердив, що Росія справді адресувала США свій перелік вимог, який виник у зв’язку зі стурбованістю Москвою діями США та НАТО. Відповіддю на такі вимоги стане свій список від США та союзників у Європі до Росії. У цьому списку будуть свої попередження для Москви. Захід перерахує свої претензії, назве свої хвилюючі моменти через дії Росії.
Також у США наголосили, що вони особисто не мають права говорити про безпеку ЄС. Розмову про це можна вести лише із залученням європейських партнерів. Тому, якщо Росія сподівається на прямі переговори зі США щодо безпеки в Європі, то таких переговорів точно не буде. Вони можуть відбутися лише за участю європейських країн. До того ж, такі переговори не можуть відбутися, поки США не переконалися, що напруженість на українському кордоні, спричинена російськими військами, на порядок знизилася.
“Росія представила свої занепокоєння, ми маємо свої”, – резюмували в Держдепартаменті США.
Зазначимо, що Вашингтон та його союзники не залишаться осторонь у разі вторгнення Росії на територію України, заявив в інтерв’ю “Настоящему Времени” посол США при Організації з безпеки та співробітництва в Європі Майкл Карпентер.
“Відповідь буде всеосяжною. Звичайно, будуть економічні заходи, але я впевнений, що будуть і політичні, і дипломатичні, а можливо, і військові наслідки”, – сказав дипломат.
“Всі союзники поділяють наші побоювання. Ми хочемо дати зрозуміти Москві, що у разі вторгнення на територію України наслідки будуть безпрецедентними”, – наголосив Карпентер.
У безпеці Європи виникла “фундаментальна тріщина”, продовжив дипломат: “Йдеться про порушення основних норм, на яких стоїть міжнародний порядок – незалежності держав, непорушності кордонів”.
Також Майкл Карпентер заявив, що немає “ніякого плану і жодних намірів розміщувати ядерну зброю на східному фланзі НАТО”. Раніше про таку можливість говорив генсек НАТО Єнс Столтенберг. Олександр Лукашенко, у свою чергу, запропонував Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі, якщо НАТО піде на аналогічний крок у Польщі.
“У нас є інтерес, я сподіваюся, що у наших російських колег теж є інтерес, у стратегічній стабільності між США та Росією, насправді це на користь усього світу, – підкреслив Карпентер. – Саме тому нова адміністрація США була зацікавлена у новому договорі СНО-3 (про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь)”.
“Це дуже важлива тема, ми продовжимо дотримуватися домовленостей щодо контролю озброєння з Росією та потенційно з іншими країнами, але, будь ласка, не робіть помилки, ніхто не загрожує застосуванням ядерної зброї принаймні з боку НАТО”, – закликав Карпентер.
В Пентагоні і далі повідомляють про “значні” сили російських військових біля кордонів України. У Білому домі вважають, що Володимир Путін ще не ухвалив рішення про вторгнення.