Вже за декілька днів, а саме 11−12 липня у Вільнюсі відбудеться саміт НАТО. Україна розраховує отримати на ньому чіткий сигнал про готовність приєднатися до Альянсу.

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур вважає, що Україні буде важко отримати запрошення стати членом НАТО на саміті Альянсу у Вільнюсі.

Про це Певкур розповів в інтерв’ю Vikerraadio, повідомляє ERR.

“Запрошення України до членства може бути важко здійсненним. Війна ще не закінчилася. Естонія клопоче, щоб Україна отримала чітку дорожню карту. Це те, що посли НАТО формулюють і готують на щоденній основі. Ми сподіваємося, що до Вільнюса вона (дорожня карта. – Ред.) буде готова. Якщо ні, то цілком можливо, що глави держав почнуть доопрацьовувати її на місці”, – сказав естонський міністр.

Він також додав, що Естонія вирушить до Вільнюса з пропозицією, що видатки на національну оборону країн-членів НАТО мають становити понад два відсотки.

“Цей рівень має бути нижньою межею, а не метою”, – наголосив Певкур.

Раніше президент Володимир Зеленський закликав президента США Джо Байдена запросити Україну до НАТО вже зараз – навіть якщо країна приєднається до Альянсу після війни.

Додамо, Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявляв, що такий сигнал буде, однак без формального запрошення Києва до Альянсу.

Водночас видання Politico писало, що західні союзники ще не мають єдиної позиції щодо гарантій безпеки, яких просить Україна.

За даними Wall Street Journal, до вступу в НАТО країни Заходу запропонують Україні модель безпеки за зразком Ізраїлю. Вона полегшить передачу Києву зброї, передових технологій і буде кроком на шляху до членства в Альянсі.

Раніше агенція Axious повідомляла, що президент США Джо Байден підтримує план генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга оголосити, що Україні не потрібно буде виконувати план дій щодо членства (ПДЧ), щоб приєднатися до Альянсу.

Проте сам Байден заявив, що не має такого наміру, зазначивши, що Україна «зробила все, що пов’язано з демонстрацією здатності до військової координації», але американський президент додав, що залишаються питання щодо «безпеки цієї системи».

Президент Литви Гітанас Науседа заявив про те, що на саміті НАТО у Вільнюсі вдасться домовитися про такі зобов’язання перед Україною, які її не розчарують.

Та стало відомо, що Науседа не виключає можливості накладання вето на текст декларації Вільнюського саміту НАТО.

За його словами, це станеться, якщо запропоновані рішення і формулювання не відповідатимуть інтересам Литви.

Якщо він буде відповідати, я не буду накладати (вето, – Ред.), але якщо не буде відповідати, то я це зроблю. Я, звичайно, нікому не обіцяв, що буду поводитися відповідно до правил хорошого тону. Іноді етикет доводиться порушувати, але для цього повинна бути серйозна причина, – сказав Науседа в інтерв’ю телеканалу LRT.

Науседа зазначив, що йдеться про серйозні питання, які пов’язані з безпекою Литви.

Якщо якісь речі заважають інтересам нашої безпеки, навіть той факт, що ми є господарями заходу, не позбавляє нас права підняти це питання набагато серйозніше, – сказав він.

А ось очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов заявив, що результати саміту НАТО у Вільнюсі розчарують українців.

Про це повідомляє The Times.

Він заявив, що Україну не запросять до Альянсу.

«Мені досить важко віддати належне саміту НАТО з дуже простої причини: очікування нашого суспільства не будуть задоволені», — заявив очільник ГУР.

За його даними, на саміті будуть «оголошені деякі слова, але нічого більше».

«Я цілком впевнений, що будуть говорити попереду: я бачив чернетки промов», — заявив Буданов.

Нагадаємо, що у саміті візьмуть участь 40-50 іноземних делегацій (до 3 тис. гостей) та близько 2 тис. представників неурядових організацій і міжнародних ЗМІ.