При проведенні амністії в Донбасі перш за все необхідно застосувати міжнародний досвід, в тому числі і той, що був озвучений в ООН. Згідно з цим досвідом можна зробити висновок про те, що подібного роду амністія виявилася не кращим варіантом.

 

Про це заявив віце-прем’єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков в інтерв’ю «Дзеркалу тижня».

«Навіть гіпотетичне прийняття Україною будь-якого закону, умовно кажучи про« тотальну амністію »(як багато інтерпретують), суперечило б міжнародним принципам і конвенцій. Військових злочинців наздоганяють і через 20, і через 30, і через 40 років. Тому українська формула амністування точно також не може включати військових злочинців, вбивць, які здійснювали злочини проти людяності і гуманізму, а також «верхівку» – організаторів цих злочинів », – повідомив Резніков.

Він поінформував, що близько 30-35 тисяч озброєних людей перебувають на окупованій території Донбасу, і вони діляться на 1-й і 2-й армійські корпуси, що знаходяться під командуванням Південного округу російської армії зі штабом в Ростові.

«У тих окопах з автоматами, разом з російськими військовими, знаходяться і наші з вами співгромадяни, які по ряду причин служать сьогодні в окупаційної армії. Так ось, якщо людина стоїть на КПВВ в уніформі і з автоматом, і займається тим, що піднімає і опускає шлагбаум, але не здійснював тяжких злочинів, то він потрапить під амністування. Але його командир, який віддавав команди, вбивав, катував у в’язниці «Ізоляція», не може бути амністований ні за яких умов. І в разі його затримання понесе покарання за повною програмою», – сказав віце-прем’єр.

Він уточнив, що амністія – це звільнення від покарання або від інших видів переслідування за скоєні діяння, але це не означає, що людині скажуть, що він здійснював правопорушення.

«Здійснював. Ти все одно встав проти конституційного ладу держави, в якому ти живеш. Хтось може прийти навіть добровільно і сказати: я служив в таких-то підрозділах, наприклад, в інженерних військах, займався розмінуванням, вважаю, що я підпадаю під амністію. Проводимо перевірку, переконуємося, що він не вбивав, не здійснював тяжких злочинів – амністуємо », – підкреслив Резніков.

За його словами, є питання про те, хто це буде робити.

«Нам необхідно створити певні тимчасові судові інстанції, в тому числі з міжнародною присутністю, щоб забезпечити довіру, так як без довіри ця система працювати не буде. Можливо, це будуть тимчасові комісії. Це не означає, що людина не може з’явитися пізніше – через кілька років, але тоді вже будуть працювати українські суди, прокуратура, правоохоронні органи. Ключовим елементом розмежування в амністії буде тяжкість вчиненого правопорушення», – заявив Резніков.

Для нього, зазначив віце-прем’єр-міністр, питання амністії абсолютно зрозумілий, але про це необхідно говорити з суспільством. Резніков також додав, що країні необхідний закон щодо амністії, який буде зрозумілий українському суспільству на всій території України, в тому числі в Криму та окупованій частині Донбасу.