Стало відомо, що Європейський союз відмовляється від запровадження стелі цін на російський газ, але втім наполягає на запровадженні податків на «надлишковий» прибуток енергетичних компаній.
Єврокомісія підготувала проєкт регламенту щодо вирішення енергетичної кризи в ЄС. Втім у ньому таки не йдеться про встановлення граничної ціни на російський газ чи на будь-який імпортований газ.
Про це повідомляє The Guardian
Сам проєкт регламенту щодо “інструменту для надзвичайних ситуацій у сфері енергетики” передбачає:
обмеження на доходи енергокомпаній з низьким вмістом вуглецю,
податки на надприбутки компаній, котрі працюють на викопному паливі.
Видання також зазначає, що остаточний текст документа ще може змінитися
Втім незважаючи на те, що текст регламенту ще може змінитися, судячи з нього можна говорити про сумніви Єврокомісії в достатній підтримці з боку держав-членів ЄС щодо встановлення обмежень на російський газ у відповідь на енергетичний шантаж росії. Тут варто зазначити, що росія повністю зупинила “північний потік-1”, мовляв, через технічні причини.
The Guardian також зауважує, що більш як десяток країн-членів ЄС підтримували ініціативу запровадити граничну ціну на увесь імпорт блакитного палива, зокрема, Франція та Польща. На думку країн, що підтримують введення граничної ціни, це найкращий спосіб стримувати різке зростання цін.
Єврокомісія ж водночас побоюється, що це позбавить ЄС поставок на ринку зрідженого природного газу. Очікується, що президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн опублікує план щодо боротьби зі зростанням цін на електроенергію під час щорічної промови про стан Євросоюзу в середу.
Нагадаємо, на початку вересня країн G7 запровадили граничну ціну на нафту. З 5 грудня цього року обмеження стосуватимуться ціни нафти, а з 2023 року – нафтопродуктів.
«Мета полягає у тому, щоб відповідати термінам, які вже встановив ЄС. Ми хочемо переконатися, що механізм обмеження цін та ембарго набудуть чинності одночасно», – сказав тоді високопоставлений представник G7 на умовах анонімності.
Як зазначається, «Велика сімка» минулого місяця заявила про намір встановити стелю цін на російську нафту, щоб обмежити доходи рф від нафти, які вона використовує для фінансування війни проти України.
«Ми отримали звістку від низки азіатських країн, що вони зацікавлені або в приєднанні до коаліції, або в тому, щоб розібратися, на якому рівні встановити ціну, щоб посилити власні позиції в переговорах з росіянами щодо майбутніх контрактів», – сказав офіційний представник G7.
Також підкреслимо, що в рамках шостого пакету санкцій Євросоюз таки запровадив заборону на купівлю, імпорт або передачу сирої нафти та деяких нафтопродуктів із росії.
У результаті санкції передбачають:
Заборону на купівлю, імпорт або передачу сирої нафти та деяких нафтопродуктів із росії. Поетапна відмова від російської нафти займе від 6 місяців для сирої нафти до 8 місяців для інших продуктів нафтопереробки. Тимчасовий виняток передбачено для імпорту сирої нафти трубопроводом до тих країн-членів ЄС, «які в силу свого географічного положення страждають від особливої залежності від постачання з росії».
Відключення від SWIFT Сбербанку, Московського кредитного банку, Россельхозбанка та Білоруського банку розвитку та реконструкції.
Розширення списку осіб та організацій, яких стосуються експортні обмеження щодо товарів та технологій подвійного призначення. Такі доповнення до списку включають як російські, і білоруські організації.
Щодо персональних санкцій, то вони торкнулися зокрема 40 військовослужбовців 64-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади росії, які причетні до масових звірств в Київській області.