Як передає прес-служба "Нафтогазу", міжнародний трибунал постановив, що Російська Федерація, відповідно до двосторонньої угоди про взаємний захист інвестицій між Україною та Росією, є відповідальною за незаконне захоплення активів "Нафтогазу" в Криму.
Висновок трибуналу полягає в тому, що дії РФ проти "Нафтогазу" були незаконними, оскільки країна-агресор порушила двосторонню угоду між Україною та Росією про взаємний захист інвестицій.
Згідно з цим документом, Росія має поважати та захищати українські активи, включно з тими, що розташовуються в Криму.
Щоправда, цим рішенням трибунал не визначив суму збитків "Нафтогазу". Їхній розмір буде встановлено на наступному етапі процесу.
Експерти "Нафтогазу" оцінюють вартість експропрійованих в Криму активів у щонайменше 5 мільярдів доларів.
Відповідно до інфографіки, яку оприлюднила компанія, під вкраденими Росією активами мається на увазі спецдозволи на розвідку в прибережній зоні; спецдозволи на користування надрами; газопроводи, запаси газу в сховищі; судна, бурові платформи, транспортні засоби, обладнання та інше.
За інфомацією "Нафтогазу", це дуже важлива перемога, яка дозволить притягти агресора до відповідальності через вкрадені активи.
Водночас зазначають, що вартість захоплення Криму для Росії буде постійно зростати завдяки діям міжнародної спільноти та України.
Додамо, що постійна палата третейського суду в Гаазі виконує функції реєстратора та адмініструє арбітражні провадження.
Це вже не перша гучна справа проти Росії, яку виграв "Нафтогаз".
Так, 28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж зобов'язав російського монополіста "Газпром" доплатити українській компанії 4,6 мільярда доларів за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту. Враховуючи борги "Натфогазу", російський монополіст має сплатити більш як 2,5 мільярда доларів українській компанії.
7 червня "Газпром" оскаржив арбітражне рішення, а 13 червня Апеляційний суд округу Свеа задовольнив це клопотання та схвалив наказ про призупинення виконання рішення Стокгольмського арбітражу. Проте вже 18 червня "Нафтогаз" подав апеляцію до суду Швеції, який видав наказ про призупинення процедури виконання рішення арбітражу за клопотанням "Газпрому".