Скандальне рішення Конституційного суду скасувати статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення, може мати негативні наслідки для України.
Про це в бліц-інтерв’ю НАРОДНІЙ ПРАВДІ заявив виконавчий директор Трансперенсі Інтернешнл Україна – Ярослав Юрчишин.
“З урахуванням того, що саме система електронного декларування, що працює, є умовою співпраці і з Міжнародним валютним фондом, і з Європейським союзом, зокрема, це було однією з вимог для отримання безвізу, то скасування статті про незаконне збагачення може мати далекосяжні наслідки.
Можливий перегляд програми співпраці з МВФ, хоча цього не станеться з сьогодні на завтра. Міжнародні партнери, звичайно, зажадають пояснень, ймовірно, вони почекають завершення виборчого процесу, а можливо, і ні”, – зазначив він.
За словами Юрчишина, аналогічна ситуація і з Євросоюзом. Хоча процедура щодо скасування безвізу тривала, але рішення КС теоретично може стати початком дискусії про запуск процедури скасування безвізового режиму.
“По іміджу країни це рішення вже вдарило. Інвестори і міжнародні партнери в черговий раз отримали підтвердження того, що Україну не можна сприймати як надійного партнера. Крім того, судді винесли рішення, маючи конфлікт інтересів, тому що в їх деклараціях було певне майно, яке потрібно пояснити. Можна сказати, це шкурний інтерес окремих депутатів і суддів, які фактично поставили під удар всю систему міжнародної співпраці України”, – підсумував він.
"Стаття про незаконне збагачення напряму прив’язана до системи електронного декларування, ці два компоненти працюють в парі. Тобто чиновник або пояснює походження виявленого майна, або несе відповідальність за незаконне його набуття.
Якщо ж статті про незаконне збагачення немає, то сама ідея публічного декларування стає менш ефективною, адже тоді немає ані кримінальної, ані адміністративної відповідальності за статки невідомого походження, – зазначає експерт.
Простіше кажучи, через скасування відповідальності за незаконне збагачення Україна не отримає наступний транш МВФ, навіть якщо всі інші зобов'язання за поточним меморандумом із МВФ будуть виконані.