Україна продовжує наполягати на своєму прагненні вступити до НАТО. І ми продовжуємо робити впевнені кроки назустріч Альянсу. Втім, всередині блоку досі немає одностайності.
Зокрема, керівник апарату генерального секретаря НАТО висловив припущення, яке обурило громадськість. Він заявив, що Україна може стати членом НАТО, якщо піде на територіальні поступки. Себто – віддасть частину своїх земель Росії в обмін на вступ до Альянсу. На це вже різко відреагували у МЗС України.
Речник Міністерства закордонних справ наголосив, що подібного роду розмови “абсолютно неприйнятні”. Не може йтися про те, щоб Україна стала членом НАТО, поступившись власною територіальною цілісністю.
Завжди виходили з того, що Альянс, як і Україна, територіями не торгують. Свідома чи несвідома участь посадовців НАТО у формуванні наративу про можливість відмови України від своїх територій грає на руку Росії,– підкреслив він.
За словами Олега Ніколенка, в інтересах євроатлантичної безпеки – “обговорювати шляхи пришвидшення перемоги України”. А також отримання нашою державою статусу повноправного члена Альянсу.
У МЗС також додали, що налаштовані на подальше спільне співробітництво з Секретаріатом НАТО, щоб досягнути цілі, озвучені вище.
Отже, опальну заяву зробив глава канцелярії НАТО Стіан Єнссен, пише норвезька газета VG. Він припустив, що Україна може стати членом Альянсу, якщо віддасть Росії вже захоплені території. Мовляв, це може бути однією з частин завершення війни, розв’язаної Москвою.
Я думаю, що рішення може полягати в тому, щоб Україна відмовилася від території і отримала натомість членство в НАТО. Я не кажу, що це має бути так. Але це може бути можливим рішенням,– сказав Єнссен.
Знову ж таки, сам Єнссен підкреслив, що це лише припущення. Водночас зауважив, що необхідно буде також усвідомлювати, яким буде стан безпеки України по завершенні війни.
За його словами, вже триває дискусія про можливий післявоєнний статус. Він також зазначив, що питання територіальних поступок уже обговорювали інші.
Водночас найважливіше те, що він повторив слова Єнса Столтенберга. Глава канцелярії НАТО додав, що саме Україна вирішуватиме, коли та на яких умовах вестиме переговори з Росією.
Секретар Ради нацбезпеки та оборони Олексій Данілов назвав “дивним вкидом” заяви про те, що Україна може поступитися територією задля вступу до НАТО. Про це він повідомив в ефірі національного телемарафону.
За його словами, після Другої світової війни жодна країна не проходила таких випробувань, які проходить Україна.
“Звичайно, можна давати поради, ще один діяч зробив заяву щодо наших земель. Досить дивна, як на мене. Нам своє робити — виганяти ворога з нашої території”, — сказав Данілов.
Він зазначив, що має на увазі заяву “одного з клерків” НАТО, який заявив, що Україна може розглядати питання територіальних поступок в обмін на членство в Альянсі.
“Дивний такий вкид. Абсолютно незрозуміло, для чого це зроблено”, — підкреслив секретар РНБО.
Позиція НАТО щодо України чітка та не змінилася. Про це журналістам повідомив неназваний представник Альянсу.
Співрозмовник запевнив у повній підтримці Альянсом державного суверенітету і територіальної цілісності України. Він нагадав, що лідери країн-членів НАТО підтверджували цю позицію на нещодавньому саміті у Вільнюсі.
Ми продовжуватимемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно, й ми віддані досягненню справедливого та тривалого миру,– сказав представник НАТО.
За його словами, наша держава має самостійно вирішувати, коли й на яких умовах досягти миру. Також він вказав на потребу у безпекових домовленостях, які б гарантували, що не буде повторення російсько-української війни.