Такі висновки зробив голова Правління глобального руху Transparency International Хосе Угас, підсумувавши свої зустрічі з представниками української влади, включаючи президента Петра Порошенка, міністра юстиції, генпрокурора, членів парламентського комітету з питань боротьби з корупцією та представників громадських організацій.
Втім, на думку Угаса, ситуацію можна змінити. Але для цього слід трансформувати судову систему в Україні, яка не дає розірвати коло безкарності за корупційні злочини. Також необхідно залучити іноземних фахівців в якості нейтральних спостерігачів, партнерів і тренерів, як це зараз робить успішна Міжнародна Комісія по боротьбі з безкарністю в Гватемалі (International Commission Against Impunity in Guatemala – CICIG).
«Корупціонери все ще на волі. Судові справи проти колишнього президента Віктора Януковича і його поплічників застопорилися через системні проблеми в українській судовій системі. Існують постійні свідчення зв'язків між високопоставленими українськими чиновниками і інтересами олігархів. Це великий корупційний бізнес в межах однієї країни», – вважає Угас.
Він також зазначив, що ключовою проблемою в Україні є неефективність системи правосуддя через високий рівень корупції. Саме тому зараз уряд обговорює пропозицію про створення антикорупційного суду.
Глава ТІ підкреслив, що це досить цікава ідея, яку необхідно і далі просувати громадським організаціям і владі.
«Деякі вірять в те, що незалежне, чесне і професійне правосуддя може забезпечити група міжнародних фахівців, яка призначала б членів суду і привертала до складу суддів міжнародних юристів. Інші ж вивчають досвід тієї ж CICIG, створеної ООН в 2008 році. Якщо взяти цю модель в якості відправної точки і адаптувати її до українських реалій, вона б стала хорошим початком для вирішення ключових проблем судової систем », – сказав Хосе Угас і додав, що в даний час колишній президент і віце-президент Гватемали знаходяться за гратами, оскільки комісія виявила їх корупційні схеми.
Слід зазначити, що на сьогодні CICIG очолює колишній міжнародний прокурор, до її складу входять 30 міжнародних слідчих з різних країн. Комісія працює разом з відділом місцевих прокурорів, які розслідують особливо тяжкі злочини.
В результаті CICIG не тільки розслідувала значні кримінальні справи, а й сприяла накопиченню антикорупційного досвіду гватемальськими прокурорами і суддями. Глава ТІ також запропонував розробити практичний план для виходу України з корупційної кризи під час Міжнародної антикорупційної конференції (ІАСС), яка відбудеться в кінці 2016 року в Панамі.
Автор: Ігор Галущак