Уряд Угорщини показав ролик “про мир” з картою України без Криму, а заяви прем’єр-міністра країни Віктора Орбана про український контрнаступ — це все внутрішня політика. Такими діями угорський уряд прокачує своє населення.
Про це сьогодні, 3 червня, заявив директор Інституту центральноєвропейської стратегії Дмитро Тужанський.
“Цей ролик, ця вся риторика, і ці заяви, що, мовляв, контрнаступ принесе більше жертв — це все — внутрішня політика. Щодо контрнаступу це було інтерв’ю для Kossuth радіо, угорська мова, традиційне п’ятничне інтерв’ю. Цей ролик — це так само інформаційна кампанія, вони прокачують своїх людей. У чому їхня логіка? Я не знаю скільки відсотків, але понад 50% угорців проти війни, за мир, бояться війни. І ось Віктор Орбан експлуатує цей страх війни, провокує його і експлуатує ідею миру. Це для нього — підтримання рейтингу. У травні рейтинг Фідеса і Віктора Орбана в Угорщині — 50%. Уявіть, вони при владі вже 13 років поспіль, а їхній рейтинг постійно 40-50%, не менше. І це триває, триває, триває. Це гра на внутрішню аудиторію”, — сказав він
Але, на думку експерта, сьогодні так жорстко м в ефірі телеканалу FREEДОМ аніпулювати внутрішньою аудиторією і розраховувати на те, що це не буде сприйнято зовнішньою аудиторією, партнерами, сусідами, це — короткозорість, безвідповідальність.
“Угорщина вже відчуває це, втрачає це. Для Орбана ключовий орієнтир — його рейтинг і влада всередині країни. Він готовий жертвувати своєю репутацією, партнерствами. Він втратив союз із поляками. Зараз у нього заблоковано фактично все на рівні Євросоюзу, включно з грошима, десятки мільярдів євро. Але його цікавить влада, він вважає, що робить правильно. Я думаю, він помиляється. Найближчим часом це буде бити по ньому критично. І він буде змушений, якщо не змінювати свою риторику, то в усякому разі на діях підтримувати Україну”, — каже Тужанський.
Як приклад він навів голосування рік тому Угорщиною без будь-яких умов за надання Україні кандидатського статусу в члени ЄС.
“Чергова година Ч буде в грудні цьогоріч, коли стоятиме питання відкривати з Україною перемовини про вступ до ЄС чи ні. Якщо Угорщина почне щось блокувати, це буде історична помилка. А ця вся риторика… так, дуже прикро, неприємно, але Угорщина занадто не важлива, щоб на неї якось ображатися. Говорять, нехай говорять”, — резюмував Дмитро Тужанський.
Народний депутат Верховної Ради України ІХ скликання Сергій Магера поділився такою думкою:
“Проросійська позиція керівництва Угорщини сформувалася не вчора. Близькість точок зору Орбана та Путіна на ті чи інші політичні процеси часом неймовірно дивує. Складається враження, що це Угорщина перебуває у складі ОДКБ, а чи не, наприклад, Казахстан”.
Політика – це концентрована економіка, нагадує експерт. На його думку, щоб зрозуміти причину та мотиви такої поведінки Угорщини, так само, як на це вплинути, слід проаналізувати, що відбувається в економіці цієї країни. Фактично не здатної вижити самостійно. Плюс – проаналізувати зв’язки нинішнього угорського керівництва із Москвою.
“Думаю, що без залучення спецслужб економічної розвідки ЄС чи США (з огляду на те, що Угорщина є ще й членом НАТО), без дій розвідвідомств тут не обійтися. Поки не будуть розкриті особисті мотиви Орбана та Ко у всьому тому, що навряд вдасться якось вплинути на позицію офіційного Будапешта, – вважає Сергій Магера. – Не раз висловлювалися думки про велику корупцію (на найвищому рівні) під час будівництва в Угорщині АЕС (почалася ще за СРСР, триває за РФ). Можливо, саме через тотальну залежність від Кремля Орбан піднімає ставки, критикуючи вже не Україну, а ЄС. Практично ретранслюючи меседжі кремлівської пропаганди про те, що ЄС – нібито штучне утворення, що воно обов’язково розвалиться”.