Депутати Європарламенту у середу запропонували стратегії, які можуть бути використані для обмеження головування Угорщини в ЄС наступного року.

Про це йдеться у публікації Politico.

Очікується, що цього тижня Європарламент проголосує за необов’язкову до виконання резолюцію, яка поставить під сумнів здатність Будапешта успішно головувати в Раді ЄС у другій половині 2024 року.

Кожні шість місяців у Раді Євросоюзу на ротаційній основі головує інша країна ЄC, що дає їй певні шляхи впливу на формування ширшої політики в ЄС.

“Настав час почати грати жорстко”, – заявила Софі ін’т Вельд, нідерландська депутатка Європарламенту від ліберальної групи “Оновити Європу”, на пресконференції разом з чотирма іншими депутатами Європарламенту з різних політичних сімей, які написали текст резолюції.

Вона пояснила, що проєкт резолюції включає способи “звести співпрацю до мінімуму” під час угорського головування у Раді ЄС.

Європейські парламентарі побоюються, що Угорщина може використати шестимісячний мандат для просування політики, яка суперечить цінностям ЄС.

Проєкт тексту, який має бути винесений на голосування в четвер, містить прохання до Ради ЄС знайти “належне рішення”, інакше надійдуть “відповідні заходи” з боку парламенту.

У той самий час навіть головні автори резолюції визнали, що не існує очевидного законного способу зупинити головування Угорщини.

“Тепер нам доведеться придумати, що ми можемо зробити з цим головуванням”, – сказала Гвендолін Дельбос-Корфілд, французька депутатка Європарламенту від “Зелених”, яка допомагала писати резолюцію.

“Офіційні тексти договорів не дуже промовисті щодо того, що ми можемо або не можемо робити. Навіть експерти, з якими я консультувалася, не дуже чітко уявляють, що можна зробити”, – визнала вона.

Ін’т Вельд стверджує, що парламент не зовсім безсилий у цьому питанні. Вона запропонувала, щоб поряд з угорськими урядовцями на офіційних заходах були присутні угорські незалежні журналісти або науковці, а переговори у форматі тріалогу були замінені відкритим голосуванням.

“Ми повинні позбавити це головування всього блиску і гламуру: ніяких фотосесій, ніяких блискучих пресконференцій”, – сказала вона.

Ізабель Візелер-Ліма, депутатка Європарламенту від Європейської народної партії, висловила переконання, що договори ЄС дозволяють призупиняти дію певних прав країн ЄС, зокрема права головувати у Раді, у зв’язку з порушеннями верховенства права.

Енріко Летта, колишній прем’єр-міністр Італії, який зараз очолює аналітичний центр під назвою Інститут Жака Делора, запропонував відкласти угорське головування на кілька років, а не скасувати його.

“Відтермінування – це рішення, що найбільше відповідає брюссельському стилю, тому воно найкраще”, – сказав він.

Міністр юстиції Угорщини Юдіт Варга назвала пропозицію Європарламенту “нісенітницею” і звинуватила асамблею в ігноруванні демократії.

“Європейський парламент не має тут жодної ролі — існує одностайна резолюція Ради ЄС протягом багатьох років, яка визначає порядок головування”, – сказала Варга журналістам у Брюсселі у вівторок.

Нагадаємо, у вівторок Німеччина поставила під сумнів здатність Угорщини головувати у Раді ЄС наступного року.

“У мене є сумніви щодо того, наскільки Угорщина зможе успішно головувати в Раді ЄС”, – заявила міністр Європи Німеччини Анна Лурманн журналістам у вівторок у Брюсселі, де зібралися на зустріч міністри різних урядів.

Лурманн нагадала про ймовірні порушення Угорщиною верховенства права та хитку позицію щодо підтримки України в її війні проти Росії.