Перший президент незалежної України Леонід Кравчук висловив своє бачення того, як наша країна може змусити Захід встати на захист Києва.

Зокрема, він зазначив неповноцінність Мінських угод і запропонував домагатися виконання Будапештського меморандуму.

“Документи, які підписані президентами і міністрами закордонних справ є першочерговими. Тому, коли ми говоримо про Мінські домовленості, ці документи не є першорядними. Ну от скажіть, чи можна Мінські домовленості винести у ВР на ратифікацію? Ні, бо це неповноцінний документ. Тому ми маємо вимагати від світового співтовариства, щоб були вжиті кроки до виконання Будапештського меморандуму”, – підкреслив він.

За словами Кравчука, жоден з українських президентів, виступаючи з трибуни Організації Об’єднаних Націй, не говорив про це.

“Ми боїмося, щоб їх не розсердити. Ми повинні сказати: кожна наша ядерна шахта коштувала нам (ну, тоді Радянському союзу) $1 млрд. В Україні їх було 175. Це $175 млрд. Я вже не кажу про тактичну ядерну зброю. Чому не вийти на сесію ООН з промовою президента України з аргументами і фактами, з приведенням цитат цього документу? Там же все чітко написано”, – заявив він.

Кравчук зізнався, що кожен день читає текст Будапештського меморандуму, який лежить в його будинку на столі.

“Там написано, що держави беруть на себе зобов’язання гарантувати територіальну цілісність і незалежність України. Чи вже не беруть зобов’язання? По-друге, нам треба запропонувати провести міжнародну конференцію, на яку винести ці питання і обговорити, розставити всі крапки над “і”, – запропонував перший президент України.

Кравчук також додав, що Україна має право “заявити про те, щоб ядерні держави нам гарантували безпеку, і не тільки вони, створили фонд допомоги відновлення зруйнованих Росією районів Донецької та Луганської областей за участю Росії, ми маємо право на постановку цього питання”.