Збройні сили України (ЗСУ) вивчають можливість проведення масштабної операції для перетину річки Дніпро на південному фронті. Інформацію про це надав генерал-лейтенант у відставці та засновник благодійного фонду «Закриємо небо України» Ігор Романенко.
“Реалізується принцип постійного впливу на противника і розширення наших можливостей. Це змушує росіян зосереджувати більше сил (на лівобережжі Херсонської області, — ред), щоб не дати нам закріпитися. Але, на лівому березі і на островах наші вже закріплюються і освоюють варіант форсування Дніпра великими силами”, — сказав він.
За його словами, такі оперативні дії ЗСУ важливі в контексті того, що противнику доводиться перекидати війська з інших напрямків у Херсонську область.
“У сенсі оборони він слабшає. Подивіться на дії навколо Бахмута, Авдіївки, Опитного (Донецька область, — ред). Тепер Херсонський напрямок, не кажучи вже про Мелітопольський і Бердянський, — наші атакують, отже, їм необхідно заводити резерви”, — зазначив він.
Романенко додав, що насправді російські окупанти не знають, який напрямок стане головним для зосередженого удару української армії.
“Завдання нашого Генерального штабу і керівництва штабів виявити слабкі місця, акумулювати свої можливості з завдання ударів. А в слабке місце завдати зосередженого удару, вводити туди резерви, щоб прорвати другу лінію оборони, якщо це стосується Запоріжжя. А можливо діятимуть і на інших напрямках, якщо це буде більш раціонально з військової точки зору”, — підсумував Ігор Романенко.
Зазначимо, аби український контрнаступ був успішним, командування має бути гнучким і маневреним та не обмежуватися основною операцією на півдні. Комплексні операції на тих напрямках, де ворог не чекає удару, можуть наблизити перелом у війні.
Він спрогнозував, що наступ на півдні має завершитися за 3-4 місяці. Про це в інтерв’ю OBOZREVATEL заявив керівник Служби зовнішньої розвідки України у 2005-2010 роках, генерал армії Микола Маломуж.
За словами Маломужа, заява президента України Володимира Зеленського в інтерв’ю The Economist про те, що, натиснувши на російських окупантів на півдні, українська армія змусить їх тікати, є черговим нагадуванням, що південний напрямок має велике стратегічне значення як для України, так і для Росії. Саме тому на півдні й розгортається українська наступальна операція.
Втім ворог мав достатньо часу, щоб закріпитися на півдні. І це потребує від українського командування гнучкості та маневрування.
«Труднощі, які є з мінними полями, із загороджувальними спорудами, з посиленням позицій ворога, звісно, ускладнюють це завдання (контрнаступ на півдні. – ред). Але тут важливо діяти нестандартно, готувати не лише головні удари, а й ті, які забезпечують просування вперед з різних позицій – і флангові удари, і проведення серії одномоментних спецоперацій у тилах противника, завдавання ударів по резервах новітніми засобами, які ми отримали. Наприклад, і Storm Shadow, і Scalp, і HIMARS. Те, що передбачає підготовку до глобальної наступальної операції», – зазначив Маломуж.
Він підкреслив: просування по мінних полях, встановлених ворогом, – це далеко не єдине завдання, що стоїть перед українськими воїнами.
«Йдеться не лише про просування мінними полями. І президент нарешті усвідомив, що це потрібно робити ефективно. І тому є причини. І ми як військові говоримо про те, що там якраз створюються умови. Пробивати не лише один сектор – Роботине, Токмак, Маріуполь тощо. Потрібно діяти нестандартно, задіяти сили з різних позицій. Як задіяти? Це справа командування, це їхня стратегія. Але діяти треба обов’язково», – впевнений Маломуж.
Успіхи на півдні відкриють українським військовим шлях на Крим, вважає експерт.
На думку експерта, саме на пошуку альтернатив та нестандартних рішень нині має концентруватися військове командування під час побудови стратегії контрнаступу на Запоріжжі та й будь-деінде. Саме це допоможе здобути перелом на фронті.