Адвокат  народного депутата та олігарха Петра Порошенка Ігор Головань викликає свідками у справі про постачання вугілля з тимчасово окупованих територій у 2014-2015 роках президента Володимира Зеленського, нардепів Давида Арахамію, Данила Гетманцева, Мар’яну Безуглу та Федора Веніславського, а також віце-прем’єра Ірину Верещук. Відповідну заяву-нісенітницю він опублікував на своїй сторінці в Фейсбук.

“Як адвокат Петра Порошенка подав клопотання про допит як свідків у так званій вугільній справі (провадження 22016130000000212, позавчорашнє “повідомлення про підозру”) групи громадян, які неодноразово публічно заявляли, що їм начебо відомі факти скоєних Петром Порошенком правопорушень”, – написав Головань у Facebook.

Яке відношення до ”вугільної” справи вони мають, незрозуміло. Однак він попросив слідчих у справі допитати їх всіх, заздалегідь попередивши про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань.

“Сподіваюся, ці законослухняні громадяни добровільно прийдуть до слідчих ДБР і дадуть правдиві свідчення про відомі їм обставини справи”, – підсумував Головань.

Одним словом, команда Порошенка переводить стрілки, що, на фоні звинувачень у державній зраді та розслідуванні кримінальної справи про організацію злочинної схеми постачання вугілля з тимчасово окупованих територій на 1,5 млрд гривень, виглядає доволі комічно.

Як відомо, Порошенка та інших фігурантів підозрюють у тому, що вони за державні кошти купували в ОРДЛО вугілля. 

Депутат монобільшості та представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський запевнив, що слідство має переконливі докази причетності Порошенка до вугільної справи, інакше би підозру експрезидентові не висували.

«Це підтверджено не лише плівками, а й фактичними даними. Які кожен у 2014-15 роках міг спостерігати у реальному житті», – згадує Веніславський про постачання вугілля через лінію фронту.

А інсайдер “слуги” Олександра Качури і взагалі підтвердив інформацію ЗМІ, що квиток на п’ятничний рейс до Стамбула (виліт о 20.40) був куплений о 19.13, фактично незадовго до закриття реєстрації на цей рейс. Що красномовно свідчить про терміновість вильоту з країни.

До слова, той факт, що Порошенко повідомлений про те, що 23 грудня буде допит у ДБР і він не з’явиться на нього, — це, безперечно, вплине на суд, бо згідно з нормами кримінально-процесуального кодексу суд, вирішуючи питання про обрання запобіжного заходу, також враховує те, як особа реагує на відповідні виклики слідчого, як вона співпрацює чи не співпрацює зі слідством.

Так в ефірі Українського радіо роздумує експерт з політико-правових питань аналітичної групи “Левіафан” Сергій Назаренко.

І непоява на допит може бути розцінена як те, що Порошенко ухиляється та створює перешкоди для здійснення досудового розслідування.

З приводу того, який може бути запобіжний захід, то раніше за статтею 111 про державну зраду був тільки один безальтернативний запобіжний захід — тримання під вартою. Ця норма була змінена у 2019 році, тому можуть бути застосовані такі заходи, як ув’язнення, домашній арешт, застава, особисте зобов’язання без обмежуючих заходів для п’ятого президента.

Експерт прогнозує, що цілодобовий домашній арешт за аналогом до Медведчука буде найімовірнішим варіантом перебігу подій.

Завдання влади у цій справі полягає в тому, щоб прив’язати Порошенка до Медведчука з метою знищення того образу, який п’ять років створював Порошенко, і з метою зменшення його рейтингу, так само трохи зачіпаючи образ та рейтинги Медведчука.

Тому якщо їм обом обрати однаковий запобіжний захід, це додасть чергову галочку до того, щоб порівняти їхні образи.