Командувач Військово-морських сил України, віце-адмірал Олексій Неїжпапа, сказав, що в України є план, який передбачає, що Росія навіть контролюючи півострів, не зможе використовувати його морські бази. За його словами, ця робота є завданням від президента та Головнокомандувача Збройними силами, і робота вже триває.

В інтерв’ю Українській правді віце-адмірал наголосив на тому, що російські окупанти перетворили Крим на величезну військову базу, включаючи морські об’єкти, і це ускладнює завдання України щодо їхнього знищення.

Крім того, на окупованому півострові РФ розгорнула госпіталі та пункти медичного забезпечення окупантів, а Севастополь окупанти перетворили на стратегічний хаб.

«Севастополь — це головна база, яка повністю задовольняє утриманню флоту, ремонтну базу, це кілька ремонтних заводів, а ще аеродроми, і той же «Бельбек», і «Кача». У тому ж Новоросійську немає ні аеродромів, ні великих ремонтних заводів, ні таких місць зберігання озброєння тощо. Це за великим рахунком одна з причин, чому вони в Криму опинилися в 2014 році. Тому що без Севастополя тримати Чорноморський флот в Чорному морі вони б не змогли», — зазначив український віце-адмірал.

При цьому він нагадав про те, що Росія готувалася до війни і посилила ЧФ максимально. Йдеться про новітні фрегати, підводні човни, ракетні катери з «Калібрами». Водночас Україна проводить успішні операції з ураження Чорноморського флоту. Зараз у нас є не тільки дрони, але і Storm Shadow, які забезпечили дуже точні удари по штабу Чорноморського флоту.

«Перший раз в історії був знищений підводний човен. Це історична, до речі, подія, десь на рівні крейсера «Москва». Носій «Калібрів» був знищений прямо в доці. Потужний новий підводний човен з гарною назвою «Ростов-на-Дону». Або новітній ракетний катер «Аскольд», який так і не встигли ввести до складу флоту. Це успіхи всіх Сил оборони: і дрони СБУ, звичайно, і повітряні сили, і наші берегові ракетні війська, і ті засоби Головного управління розвідки, які у них є. І Феодосії останнім часом теж», — додав Неїжпапа.

Що очевидно у цьому контексті — українська армія наступного року знову завдаватиме ударів по російському флоту за наявності відповідних озброєнь. Це прокоментував напередодні і експерт Володимир Заблоцький в коментарі ЗМІ.

За його словами, на одних лише ракетах Storm Shadow і SCALP (експортні варіанти б’ють на відстань до 300 км) далеко не заїдеш.

«Ці ракети не нові, нам їх передали не для того, щоб перемогти, а тому, що треба було дати хоч щось. Вони здатні вражати тільки статичні цілі. Якщо корабель рухається в морі, вони не влучать, бо «голова» не бачить корабля», — пояснює експерт.

Один із варіантів — удосконалена протикорабельна крилата ракета «Нептун». Коли вона надійде на озброєння, з’явиться можливість знищувати рухомі цілі.

«Зараз же ми використовуємо те, що є. І як бачимо, успішно, слава Богу», — сказав Заблоцький.

Щодо флоту надводних дронів, то експерт каже що не варто перебільшувати його можливості. Це насамперед зброя, а не флот, і щоб надводні безпілотники щось вразили, треба точно знати, де ціль перебуває і що за час, доки вони доберуться від умовного Очакова чи Одеси, ця ціль не втече.

«До речі, коли ми вразили Кримський міст у липні, його мали атакувати п’ять нових дронів. Але коли вони були на переході, розвідка помітила в морі фрегат «Адмірал Ессен», і командування ухвалило рішення атакувати фрегат. Три дрони погналися за ним, але той на більш високій швидкості встиг піти», — розповів Заблоцький.

За словами експерта, запасу пального вже не залишалося, щоб атакувати міст, і вони самознищилися в районі Ялти. Заблоцький додав, що напевно, фрегат ми потопимо вже наступного разу.

Експерт каже, що зараз у росіян немає іншого виходу, окрім як возити боєприпаси на великих десантних кораблях через Керченську протоку. Вони намагатимуться відремонтувати міст, возитимуть до окупованого Маріуполя, де створено нове морське командування, а також до Керчі та Феодосії. Це, каже Заблоцький, три головні напрямки на 2024 рік.