Росія втрачає позиції в Чорному морі. Історично сформована боротьба Росії за панування в Чорному морі завершується для неї тотальною поразкою, причому у супротивника не те щоб боєздатного флоту, а навіть флотилії немає. Усього за півтора року Чорноморський флот ВМФ РФ втратив свій флагман, ракетний крейсер «Москва», яких на озброєнні ВМФ РФ було всього три, і будувати нові вона не здатна. Втрачено і пошкоджено великі десантні кораблі проєкту 1171 і 775, які аналогічно Росія не може будувати на своїх верфях. Були знищені і пошкоджені десантні катери, водолазне судно, корвети і фрегати. Росія програє морський бій країні, у якої немає флоту, втрачаючи не просто дорогі бойові одиниці вартістю як сотні мільйонів доларів, так і мільярд, а втрачаючи безпосередньо свої позиції.

Про це розповів Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач.

За його словами, з урахуванням катастрофічних втрат, яких зазнає Чорноморський флот ВМФ РФ, російське командування стоїть перед непростим рішенням збереження кораблів, що залишилися в розпорядженні. Одним із варіантів збереження флоту вважається відведення бойових кораблів у порт Новоросійська, але тут виникають дві проблеми.

«Перша — порт у Новоросійську не здатний прийняти весь бойовий склад ЧФ РФ. Друга — 4 серпня 2023 року БДК проєкту 775 «Оленегорский горняк» атакував український надводний дрон саме в порту Новоросійська, і якби не його близькість, то корабель гарантовано затонув би від отриманих ушкоджень», — поділився експерт.

Крім цього, очевидно, що після виходу на узбережжя Азовського моря українських військ Новоросійськ, і не тільки він, опиниться в радіусі вогневого ураження наявних на озброєнні української армії засобів.

«Для росіян у Криму і Чорному морі загалом виникає суїцидально-патова ситуація. Повітряний простір над Кримом вони не контролюють. Убезпечити флот не тільки від ударів з води, а й з повітря теж не можуть. При цьому бойові одиниці Чорноморського флоту — це або нові й дуже дорогі кораблі, або старі, радянських часів, побудувати заміну яким у разі знищення Росія не зможе. На тлі обставин, що складаються, не виключено ухвалення російською стороною тимчасового, але максимально надійного рішення про відведення внутрішніми водами частини кораблів ЧФ у Каспійське море», — наголосив Коваленко.

До прикладу експерт нагадує, що  у квітні 2021 року в Азовське море було перекинуто групу кораблів Каспійської флотилії ВМФ РФ. У складі цієї групи були практично всі десантні катери на повітряній каверні проєкту 11770 «Серна» зі складу каспійської флотилії, а також практично все каспійське угруповання малих ракетних кораблів проєкту 21631 «Буян-М» у кількості трьох одиниць.

«Загалом, як здійснювалося перекидання з Каспію в Чорне море для посилення ЧФ, так само може відбутися втеча в Каспій Чорноморського флоту. Хоча рішення це може бути не на довгий час, а виключно ситуативним, до завершення війни. Але навіть якщо й так, то слід пам’ятати, що в південно-західних портах розмістити весь ЧФ у його нинішньому складі Росія не зможе. А це означає, що навіть у перспективі всі кораблі повернути в Чорне море не вдасться», — підкреслює оглядач.

Фактично розпочавши війну проти України, яка не мала потужного флоту станом на 24 лютого 2022 року, Росія може не просто позбутися свого ЧФ, а назавжди втратити навіть надію на відновлення свого статусу в Чорному морі.

«Чи можна те, що зараз із себе представляє ЧФ називати флотом? Це скоріше флотилія. І якщо представники цієї структури, які вижили після прильоту по штабу ЧВ у Севастополі, не поквапляться, то і флотилії у них незабаром не буде», — підсумував Коваленко.