Професор нової та новітньої історії Західної Європи з Фрайбурзького університету Німеччини, автор книжки «Про війни і про те, як їх закінчувати» Йорн Леонгард назвав два сценарії закінчення війни в Україні.
За його словами, перший сценарій — це коли Україна зможе перемогти агресора.
«Військова рішучість України. Масована атака з боку Києва дала б росіянам зрозуміти, що їхні цілі просто недосяжні військовим шляхом. За такого сценарію Путіну доведеться піти на поступки, і лише тоді відкриється вікно дипломатії, в якому вихід з війни стане більш реалістичним», — сказав він.
Йорн Леонгард наголосив, що для цього Захід повинен надавати Україні військову допомогу.
Також німецький професор спрогнозував ще один сценарій – коли Україна буде змушена відмовитись від частини своєї території, проте такий «мир» буде лише умовним.
«Перший полягає в тому, що Росії вдасться використати свою перевагу в ресурсах за допомогою ще більш жорстокого насильства, мобілізованої військової економіки та внутрішніх репресій. У цьому сценарії на певному етапі Україна буде змушена поступитися територією і прийняти необов’язкову до виконання декларацію про безпеку з боку Росії. Для Путіна це могло б означати тактичну паузу до відновлення війни за наступної нагоди. Це не був би класичний переможний мир, але він, тим не менш, змусив би Росію припинити агресію, що дозволило б Путіну продавати результат як перемогу і всередині країни», — пояснив німецький професор.
Йорн Леонгард прогнозує, що це закінчиться катастрофою для Європи.
«Якщо Путіну вдалося погратись із Заходом і підірвати принципи державного суверенітету, то чому б Китаю не зробити те ж саме з Тайванем? Результатом буде світ, охоплений війнами, а принципи, розроблені протягом останніх десятиліть, лежатимуть у руїнах. Це катастрофа для Заходу і особливо для Європи», — пояснив він.
Також, додамо що раніше, українцям розкрили ще один несподіваний сценарій закінчення війни.
Зокрема, молодший сержант ЗСУ у відставці, голова громадської організації «Українське об’єднання «Мрія» Юрій Гудименко прокоментував питання можливості перенесення війни на територію Росії.
Як підкреслив він в одному із інтерв’ю, є три варіанти закінчення війни. Перший — перемога України. Другий — перемога Росії. Третій — умовна нічия з фіксацією певного результату, який не задовольняє обидві сторони.
«За умови перемоги Росії, чи означає це, що війна припиниться назавжди? Звичайно, ні, тому що Україна так чи інакше буде існувати, українців так чи інакше десятки мільйонів, тому рано чи пізно ми захочемо повернути своє, і війна продовжиться», — вважає молодший сержант ЗСУ у відставці.
Разом з тим він каже, що в разі перемоги України війна теж не зупиниться, тому що поки буде існувати Росія, вони будуть хотіти помститися.
«Так було 3-4 останніх століття і так завжди буде, поки існує РФ. У третьому варіанті, якби ми зафіксувалися на якійсь лінії, яка не влаштовує ні нас, ні їх, це теж не означає, що війни більше не буде. Тому що тепер незадоволені обидві сторони, тому що і ми, і вони не здобули перемогу, а це значить, що рано чи пізно буде реванш», — додав Гудименко.
Також, не можна виключати найсумніший прогноз — сценарій війни на виснаження.
Про це заявив військово-політичний експерт Валерій Пекар.
За його словами, фактично цей сценарій означає поразку України, але водночас і поразку Росії, яку, зрештою влаштовує завершення війни взаємною поразкою.
Варіантом цього сценарію експерт назвав згасання інтенсивності бойових дій через низьку спроможність обох сторін, а згодом відновлення високої інтенсивності, коли принаймні одна зі сторін буде готова. Якщо жодна зі сторін не буде готова – тоді повільна депопуляція та деіндустріалізація обох країн.
“У випадку перемоги Росії з великою ймовірністю відбудеться перенесення бойових дій на європейські терени (передусім країни Балтії) без явного спротиву НАТО, але за участі мобілізованих українців у складі російської армії”, — спрогнозував подальший хід розв’язаної Кремлем війни аналітик.