З 2022 року в Україні діє загальна мобілізація та воєнний стан, причиною яких є вторгнення в Україну Російської Федерації. Якщо з воєнним станом все значною мірою відомо, то мобілізаційні закони та акти під час війни почали переглядати та змінювати. Однією з причин цього стала значна кількість «ухилянтів» – осіб, які ухиляються від військової служби, але є військовозобов’язаними.
Верховна Рада у першому читанні ухвалила новий законопроект про мобілізацію. Нардеп Вадим Івченко, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки прокоментував законопроект, розповівши, як будуть обмежувати ухилянтів.
Нардеп зазначає, що із законопроекту було виключено обмеження користування транспортом та блокування рахунків ухилянтів. Причиною для цього стало не обурення суспільства чи порушення його свобод, а можливість, «в принципі, робити це нормативно-правовими актами Національного банку». Всі інші ж обмеження підтримані робочою групою законопроекту та будуть розглядатися на комітеті.
Наразі в оновленому законопроекті, як стверджує нардеп, є чотири основні норми, які розглядаються, і одна з найважливіших — демобілізація.
«В законі є три-чотири основні норми, а не тільки обмеження, на які звертають увагу всі. Перше, це демобілізація. Друге – це демобілізація законом чи рішенням ставки. Третє, це питання по доглядачах за людьми з інвалідністю, і що з ними робити. І четверте, це обмеження в тому числі, це електронний кабінет, і повістка електронною поштою через електронний кабінет», – підсумував Івченко.
Окремим питанням підіймалися проблеми бронювання та відстрочок. Так, відстрочку мають отримати всі працівники Національної поліції України, зазначає нардеп Федір Веніславський.