Народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Олександр Дубинський звернувся до Президента Володимира Зеленського, щоб той не допустив порушення чинного законодавства в частині призначення голови та шести членів Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей.
Саме це зараз і намагається зробити Кабмін, яким керує Денис Шмигаль, – провернути відбір з порушеннями.
КМУ має право затверджувати склад Комісії та її керівника профільним законом: п.3 ст. 7 закону «Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор» №768-IX від 14 липня 2020 року. Але мушу робити це за затвердженими правилами. Є два варіанти:
Перший: затвердити склад Конкурсної комісії, в яку входить 5 осіб за поданням відповідного комітету Верховної Ради. Вона вважається сформованою після затвердження не менше 4 чоловік. А вже ця комісія відбирає членів Комісії. Нічого з цього не робилося, і депутат Дубинський підтвердив цю інформацію, як заступник голови парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики.
Другий: члени уповноваженого органу призначаються / звільняються за результатами конкурсного відбору Кабміну.
Тобто прем’єр-міністр вносить голови і членів, відібраних за конкурсом. А організацією і проведенням конкурсу відбору кандидатів до Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей займається Комісія з питань вищого корпусу держслужби.
Через те, що є два порядки призначення, а не один, виникла правова колізія. Щоб її вирішити, була створена робоча група при фінансовому комітеті Ради. Її останнє засідання відбулося в кінці вересня 2020 року, однак остаточного рішення з проблеми прийнято не було. Чим скористався уряд, який став форсувати формування Комісії з азартних ігор.
5 жовтня Кабмін затвердив розпорядження про призначення голови Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей №1208-р, а також шість розпоряджень про призначення її членів. А 6 жовтня на сайті Нацагентства України з питань держслужби були опубліковані кваліфікаційні вимоги до можливих претендентів:
Вища освіта – не нижче магістра в сфері публічного управління та адміністрування, економіки або юриспруденції:
Досвід роботи: загальний – не менше 7 років і на посадах категорії «А» або «Б», або на посадах не нижче керівників структурних підрозділів в органах місцевого самоврядування, або досвід роботи на керівних посадах в сфері публічного управління та адміністрування – не менше 3 років.
Володіння українською мовою.
Володіння іноземною мовою – англійською або французькою.
Депутат Дубинський в зверненні до Президента Зеленського підкреслив, що кваліфікаційні вимоги, викладені Нацагентством з питань держслужби не відповідають вимогам закону №768-IX і не дозволяють потенційним кандидатам прийняти в ньому участь (за стажем на певних посадах і володінням іноземними мовами).
А ще закону суперечать затверджені для конкурсу терміни. Замість належних за законом 30 днів, Кабмін затвердив тільки 5 – з 7 по 12 жовтня 2020 року. Тим самим знову-таки обмежив доступ кандидатів на відкритий конкурс.
Порушення конкурсу явні і підтверджують відверте свавілля Кабміну, тому Олександр Дубинський був змушений звернутися до президента Зеленського, щоб він це зупинив.