Верховна Рада продовжила дію закону про особливості місцевого самоврядування в окремих регіонах Донецької і Луганської областей.
Відповідне рішення було прийнято на засіданні ВРУ у вівторок, 15 грудня, яке транслювалося онлайн в YouTube. За законопроект в цілому проголосували 304 народних депутатів.
Йдеться про проект закону №4467, який був зареєстрований у Верховній Раді 7 грудня. Його авторами є ряд народних депутатів, в тому числі перший заступник фракції “Слуга народу” Олександр Корнієнко.
Документом пропонується продовжити на рік можливість тимчасового введення особливого порядку місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу, встановленого статтею 1 Закону “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей”.
При розгляді законопроекту деякі нардепи заявили, мовляв, не можна кожного разу продовжувати дію закону, але в той же час нічого не робити для вирішення ситуації на Донбасі. Проти прийняття документа виступили 27 парламентаріїв.
Як відомо, закон про особливий порядок місцевого самоврядування в ОРДЛО був прийнятий ще у вересні 2014 року, а набув чинності 18 жовтня того ж року терміном на 3 роки.
Потім, в жовтні 2017 го термін дії закону парламентарії продовжили на рік, в жовтні 2018 го – до 31 грудня 2019 року, а в грудні 2019 го – до 31 грудня 2020 року. Правда, на ділі він так і не запрацював.
Серед іншого закон передбачає:
амністію для “учасників подій на території Донецької та Луганської областей”;
гарантії вільного використання російської та інших мов;
особливий порядок призначення суддів і прокуратури;
економічну підтримку регіону.
Однак ці пункти повинні бути введені тільки після проведення виборів за українським законодавством і під наглядом ОБСЄ, а також виведення російський військ і військової техніки, і після початку роботи органів місцевої влади.
Також, Рада відновила повноваження НАЗК з моніторингу декларацій, які Нацагентство втратило після рішення Конституційного суду. “За” – рівно 300 нардепів.
Відзначається, що новий документ повинен знизити рівень корупції в Україні та відновити належну діяльність НАЗК Також в законопроекті йдеться про наділення Нацагентства необхідними повноваженнями і правами для їх реалізації.
Відповідний підхід враховує рішення Конституційного суду від 27 жовтня. Тоді судді скасували відповідальність за недостовірне декларування майна і обмежили повноваження НАЗК.
При цьому прийнятий законопроект повинен зберегти ефективність і пропорційність інституційного механізму запобігання корупції. У ньому прописаний порядок встановлення деяких особливостей такого реагування з боку НАЗК в разі вчинення відповідних дій суддями або суддями КСУ.