Як відомо, 26 січня у Парижі відбудеться зустріч політичних радників лідерів країн-учасниць нормандського формату. Чого варто очікувати від цієї зустрічі?

“Добрий знак. Навіть не знак, а привід обережного оптимізму. Усі учасники переговорів у «Нормандському форматі» погодилися переговори політичних радників лідерів держав. Завтра. Найімовірніше буде особиста зустріч у Парижі. Зрозуміло, що не обійшлося без дрібних маневрів із російської сторони”, – пише український політолог Кирил Сазонов для site.ua.

Завтра зустріч відбудеться і це хороша новина. Враховуючи, скільки зусиль докладає Україна для повернення переговорів у Нормандському форматі у конструктивне русло. Будь-які переговори краще, ніж їхня відсутність.

Очевидно, Київ не хоче ескалації та спростовує заяви російської сторони про намір найближчим часом звільняти ОРДЛО військовим шляхом. Україна наполягає на виключно дипломатичному форматі повернення своїх тимчасово окупованих територій. Решта – провокації та брехня. Це очевидно для всіх в Україні. Перший та основний крок на якому наполягає і наполягатиме завтра українська сторона — припинення вогню на лінії розмежування. І здійснення контролю за виконанням цієї ключової умови з боку Німеччини, Франції та ОБСЄ. Росія та її ставленики в ОРДЛО всіляко перешкоджають цьому контролю. Чому очевидно.

“Москва наполягає на виконанні Києвом “Мінських угод” у російській інтерпретації. При цьому всі учасники переговорів чудово розуміють, що така комбінація пунктів про припинення вогню та політичних хотівок Кремля несе для України надто великі ризики. Російське трактування підписаного Порошенком і Путіним документа в Мінську не прийнятне для України. Особливий статус Донбасу, тотальна амністія бойовикам, створення «народної міліції на танках» цього не прийме Україна, навіть якщо влада буде згодна”, – підкреслив Сазанов.

Україна не цурається підписаних угод. Але порядок їх виконання має бути логічним. Жодних виборів під дулами автоматів до повернення контролю над кордоном. Те саме стосується і «формули Штайнмайєра». Вибори мають відбуватися за законами України та за стандартами ОБСЄ. Інакше це не вибори, а фарс та імітація. А українські закони та стандарти ОБСЄ мають на увазі свободу слова, участь усіх політичних партій та залізні гарантії безпеки всім учасникам процесу. Це можливо в умовах окупації та під прицілом автоматників із незаконних збройних формувань? Очевидно, що ні.

“Будемо реалістами, стартові позиції на цих переговорах не найкращі. Більше того, вони не стали кращими з минулого разу. Москва, зі свого боку, дуже розраховує залякати нас концентрацією військ біля українських кордонів. Зі свого боку і в Києві розуміють, що у своєму блефі із погрозами Кремль трохи переоцінив свої шанси і вже перебуває у не найкращій ситуації. Так чи інакше, якщо вдасться переговорний процес, то наступним етапом стане зустріч глав держав. Але я не поспішав би з таким рівнем оптимізму. Москва ще не до кінця усвідомила різницю між словами «переговори» та «ультиматум…”

Як раніше повідомляв Глава офісу президента Андрій Єрмак в ефірі передачі “Свобода слова на ICTV”, зустріч у нормандському форматі, яка пройде 26 січня в Парижі є дуже потужним сигналом.

“Це дуже потужний сигнал, що нарешті вдалося розблокувати нормандський формат і він буде відбуватися в реальності. Всі представники підтвердили свою участь”, – сказав Єрмак.

Він висловив сподівання, що на зустрічі радників лідерів “нормандської четвірки” в Парижі Німеччина і Франція будуть займати активну позицію.