Через те, що окупантів масово женуть на забій, вони тисячами вдаються до дезертирства.

Про це розповів Іван Чувіляєв.

“Цих людей женуть на забій будь-якими доступними засобами, їх обманом, силою, чим завгодно заманюють до армії, їх заштовхують туди буквально за шкірку і за будь-які спроби вирватися, чинити опір, піти, втекти — відправляють у Зайцеве, відправляють у ями, відправляють у підвали… Це каральна система від початку до кінця, від моменту, коли людина переступає поріг військкомату, і закінчуючи моментом, коли його близьким привозять цинкову труну. Це все каральна система у всіх своїх проявах”, — сказав Чувіляєв.

Він зазначив, що за будь-яку провину і за будь-які спроби чинити опір в армії РФ військовослужбовців піддавали жорстокому обшукові, фізичному насильству, били, приковували наручниками, виводили на мороз і обливали водою.

“Ось це все справжнісінький ГУЛАГ у чистому вигляді… За останній рік кількість охочих залишити лінію фронту, кількість охочих дезертирувати зросла в 10 разів. Минулого січня це було 20 осіб, цього січня це 200 осіб. І кількість охочих дезертирувати зростає не щодня, а щогодини, постійно. У нас буквально дня не минає без нових запитів на евакуацію, без нових звернень від дезертирів, без нових питань від тих, хто збирається дезертувати і намагається зрозуміти, як це зробити, яким чином вибиратися з фронту. І чим більше людей женуть на фронт, чим до більшої кількості людей виявляють насильство, тим більше бажаючих дезертувати стає”, — розповів Чувіляєв.

За даними російського проєкту, що сприяє росіянам в уникненні участі у війні з Україною, за останній рік кількість військовослужбовців, які бажають дезертувати з армії РФ, зросла вдесятеро. Наприклад, якщо у січні 2023 року з проханням допомогти з дезертирством звернулися 28 окупантів, то у січні 2024 року їх було вже 284.

У відсотках це збільшення становить 914.3%. Про це повідомили у Telegram-каналі проєкту. Там зазначили, що з усіх звернень, які вони отримали за минулий місяць, на охочих дезертувати з російської армії припало 36%.

З них 30% окупантів – це мобілізовані, 50% – контрактники, які підписали контракт вже після початку повномасштабної війни, 10% – контрактники, які зробили це ще до початку «СВО», а ще 10% – всі решта.

«Очевидно, на зростання числа дезертирів впливає також те, що з моменту оголошення мобілізації пройшло майже півтора року, у військах немає жодної ротації, і багато хто, ні на що не сподіваючись, вибирає дезертирувати», – йдеться у повідомленні.

Проєкт також повідомляє, що багато з них бачили жахи війни та сприйняли ставлення до російських військовослужбовців як до дешевого матеріалу і гарматного м’яса. Вони розуміють, що їхня участь у війні не є протистоянням «фашистам», як про це було заявлено у телевізорі.

«У них часто до служби були непризовні хвороби, що абсолютно нікого не збентежило. Вони зазнають осколкових поранень та каліцтв, які лікують буквально знеболювальним і відправляють назад на фронт. Згадаймо історію як хлопця без ока повернули в окопи», – йдеться у повідомленні.

Представники проєкту зауважують, що до них звертаються не лише самі військові з РФ, але також їхні дружини, родичі та друзі.

Відомо, що за 2023 рік було зареєстровано понад 5 тисяч судових справ щодо випадків самовільного залишення військових частин після початку мобілізації у вересні 2022 року.

«Велика кількість вироків стосувалась дезертирства, а також невиконання наказів вищого командування. Відповідна ситуація приховується на всіх рівнях влади у РФ, оскільки такі випадки є масовими й стосуються РОВ на ТОТ сходу і півдня України», – зазначають у Центрі.