Щодо чергового інциденту у бухті Севастополя…

Починаючи з 29 жовтня 2022 року в бухті Севастополя час від часу відбуваються різного роду інциденти, що лише підтверджують факт, що звільнення півострова Крим з кожним днем все ближче. І окупанти цьому ніяк не завадять. Пише військовий оглядач Олександр Коваленко.

Цього ранку 2 надводні безпілотники намагалися прорватися в бухту Севастополя. Після 29.10.22 окупанти зробили певні висновки та розкинули бойові загородження, створивши перешкоди для безпілотників. Очевидно, що низка недавніх інцидентів, крім виконання супутнього завдання, є більше розвідкою.

Загалом це цілком нормальне явище, коли проводиться промацування оборони супротивника і визначення його вразливих зон за допомогою, скажімо так, розвідки боєм. Але сьогоднішній інцидент продемонстрував ще одну, дуже важливу деталь щодо рівня безпеки у РОВ у Севастополі.

Росіяни не змогли за минулі півроку з моменту останнього інциденту забезпечити достатню безпеку стратегічному об’єкту – бухті через виявлення та знищення потенційно небезпечних об’єктів на безпечній відстані… 50 км? 20 км? 10 км? Ні!

Ні, російські окупанти, як і раніше, можуть протидіяти таким інцидентам у безпосередній близькості від зони ризику і не далі, що лише свідчить про їх обмежені можливості безпеки. А у перспективі вони і цього не зможуть забезпечити.

В той же час, Російське військове командування може залучити кораблі Чорноморського флоту (ЧФ РФ) для відбиття контрнаступу Збройних сил України.

Так вважають аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

Однак навряд чи ЧФ РФ зможе суттєво вплинути на наземні операції російської армії.

Збройні сили України пошкодили три фрегати ЧФ: Адмірал Григорович, Адмірал Ессен і Адмірал Макаров. Поки що незрозуміло, де і в якому стані перебувають Ессен і Григорович.

Супутникові знімки від 10 лютого 2023 року можуть свідчити про те, що Григорович попрямував до Севастополя. Патрульні кораблі класу Кривак, Ладний і Питливий брали участь у навчаннях в Чорному морі в 2023 році.

197-а бригада десантних кораблів ЧФ складається з двох десантних кораблів класу Алігатор, трьох десантних кораблів типу Ропуха-I та одного десантного корабля типу Ропуха-II. За повідомленнями, вони були активними станом на літо 2022 р.

Ці десантні кораблі є найбільш важливим активом з огляду на можливості завдання прямих ударів, оскільки вони мають на озброєнні наземні ударні ракетні комплекси.

ЧФ РФ також має корвети, тральники, протичовнові кораблі, ракетні катери і десантні кораблі.

Однак ці кораблі навряд чи забезпечать Росії суттєву оборонну, бо їм доведеться підійти ближче до берега, а це зробить їх гарними цілями для ЗСУ.

Аналітики звертають увагу, що російські кораблі найперше зосереджені на протиповітряних, протикорабельних і протичовнових місіях. Тому не мають на озброєнні багато боєприпасів, щоб вести оборону проти механізованих контрнаступальних операцій.

Нагадаємо, що Залишити Чорноморський флот РФ у Криму запропонував Росії експрезидент України Віктор Янукович. Про це в інтерв’ю повідомив колишній заступник голови СБУ генерал-майор у запасі Віктор Ягун.

“Була дуже важлива для росіян ситуація: вони не встигали підготувати нову базу для Чорноморського флоту. Коли Янукович запропонував таку схему, вони за неї вхопилися і дуже раділи, що саме так вийшло, як вийшло”, – сказав він.

За словами Ягуна, “вони заощадили величезну кількість грошей на будівництві нової бази в Новоросійську”.

“Отже, напевно, від цих фінансів відрахували частину тим, хто погодився на цю угоду”, – припустив ексзаступник голови СБУ.

Ратифікацію Харківських угод 27 квітня 2010 року супроводжували бійка у Верховній Раді, димові шашки й кидання яєць у президію.

Згідно з угодами, Україна одержувала знижку на газ у розмірі 30% в обмін на пролонгацію перебування Чорноморського флоту Росії на території України з 2017-го до 2042 року. Як пояснювали в Держбюро розслідувань (ДБР), фактично жодної знижки не було, оскільки за рік до цього Росія збільшила ціну на газ удвічі.