Від нового року росіяни чекають «миру та закінчення «СВО» , така відповідь була найпопулярнішою на запитання про новорічні побажання, йдеться у повідомленні дослідницької групи Russian Field, яка провела відповідне опитування. Відповідь про побажання миру дали 50% респондентів, ще 40% респондентів побажали б здоров’я.
Вибори президента також потрапили до поля зору опитаних, але лише 2% бажають переобрання Володимира Путіна, а 1% відповів, що бажають нового президента.
Таким чином, дії російської влади прямо суперечать запиту та мріям народу країни-агресорки.
Варто додати, що жінки мобілізованих не лише голосують за припинення війни, але й докладають свої зусиль.
Рух жінок мобілізованих росіян, що зародився на початку осені, продовжує набирати обертів. Росіянки вимагають повної демобілізації своїх чоловіків – висувають претензії особисто до Владіміра Путіна. Вони зазначають, що цивільні особи не повинні брати участь у бойових діях. Жінки погрожують, що кількість сторонників їх руху тільки зростатиме.
Їх чоловіків призвали до армії у рамках мобілізації у вересні 2022 року, після чого відправили в Україну воювати. Керівницею руху, що критикує позицію Кремля, є 34-річна Марія Андрєєва.
Чому наші люди, які вели мирне життя, повинні їхати в Україну? Якщо наш уряд вирішив напасти на меншу країну, нехай армія воює, але залиште наших людей у спокої, – говорить Андрєєва.
Наразі Кремль ніяк не чіпала жінок – ймовірно, оскільки це може спровокувати більший резонанс з боку громадськості. Влада просто ігнорує їх прохання, а запити на проведення мітингів відхиляють. Деяким жінкам навіть пропонували гроші за мовчання.
Ми втомилися бути хорошими дівчатами. Це нікуди не дійшло, – підсумувала жінка
Спочатку росіянки не виступали проти війни та не критикували Путіна, однак після ігнорування їх мова стала жорсткішою. Вони задумуються – якщо Кремль бреше щодо їх чоловіків, то чи не бреше він про мету війни?
Відомо, що на платформі Telegram ці жінки створили власний канал («Путь домой») для спілкування та озвучування своїх вимог. Примітно, що власник платформи Павло Дуров допомогає Кремлю закривати рота цьому протестному руху. Він не наважився просто закрити канал, але присвоїв йому статус «фейк», через що канал «Путь домой» неможливо знайти через пошук, з нього неможливо робити репости в інших каналах, копіювати текст чи фото.
Андрій Колесніков, старший науковий співробітник Центру Карнегі Росія-Євразія, що базується в Москві, каже, що боротьба з цим рухом є делікатною справою для Кремля.
«Ці дружини та матері не є частиною традиційного ліберального та міського антикремлівського руху. Багато з них походять із основної бази підтримки Путіна», – каже експерт і додає, що Кремль боїться жорстко придушувати рух, аби не спровокувати ще більший резонанс з боку громадськості.
Відтак поки що «дружин мобілізованих» не ув’язнювали, але державні ЗМІ старанно ігнорують їх, а місцева влада забороняє проводити публічні акції.
Не маючи змоги проводити легальні мітингти, жінки знайшли альтернативу. До будь-якої пам’ятної дати вони приходять до військових меморіалів — з квітами і в білих хустинах. Попри очевидний політичний підтекст цих акцій, російські силовики не можуть ніяк цьому завадити, адже покладати квіти до пам’ятників загиблим солдатам в Росії не заборонено.
Але оскільки їхні вимоги влада систематично ігнорує, висловлювання цих жінок поступово стають жорсткішими.
Крім того, багато з цих жінок почали змінювати своє ставлення до війни в Україні, яке початково було схвальним.
«Путін спочатку збрехав нам, що мирним жителям ніколи не доведеться воювати. Починаєш думати: він також бреше про те, чому ми в Україні?» – каже одна з жінок.