МЗС України вперше у офіційній заяві виступили із засудженням насильства у Казахстані, зокремa висловилися щодо введення військ ОДКБ.

“Міністерство закордонних справ України уважно стежить за розвитком ситуації в Республіці Казахстан.

Засуджуємо насильство, яке спалахнуло у низці казахстанських міст та призвело до численних жертв. Висловлюємо співчуття у зв’язку із загибеллю казахстанців, з якими українців пов’язують багаторічні зв’язки дружби і взаємної поваги.

У цей критичний час для народу Казахстану зараз надзвичайно важливо вжити максимальних заходів задля деескалації ситуації і уникнення подальшого насильства, гарантувати дотримання прав людини, забезпечити відновлення роботи об’єктів критичної інфраструктури та систем зв’язку.

Взяли до уваги розгортання на території Казахстану іноземних військових сил з домінуванням російського контингенту на запрошення влади Казахстану. Іноземні війська мають поважати незалежність, суверенітет та національне законодавство Казахстану і міжнародне право, а їхнє перебування не повинне виходити за межі задекларованого обмеженого часового терміну.

МЗС України продовжуватиме захищати інтереси українців в Казахстані, зокрема надавати їм сприяння у поверненні на Батьківщину. Тримаємо на особливому контролі ситуацію із нашими громадянами в Алмати.

Нагадуємо про рекомендації громадянам України наразі залишатися в місцях тимчасового проживання та тримати зв’язок із українським посольством, яке інформуватиме про можливі шляхи виїзду з країни”, – йдеться у заяві МЗС. 

Зазначимо, що у Казастані вже сьомий день тривають масштабні акції протесту. На щастя, серед загиблих, постраждалих або затриманих під час масових заходів українців немає.

Про це на днях повідомив прессекретар Міністерства закордонних справ Олег Ніколенко.

“Українське посольство надає консульську допомогу громадянам, які через скасовані авіарейси не можуть залишити Казахстан. Зараз найбільша кількість людей в Алмати – 116”, – продовжив речник.

Згідно його слів, міжнародний аеропорт у місті Алмати призупинив обслуговування цивільних літаків і використовується для військово-транспортної авіації держав-членів ОДКБ.

Усі застряглі українці забезпечені тимчасовим житлом та продуктами.

  • Загроз їхньому життю чи безпеці немає.
  • Посольство підтримує із ними постійний зв’язок й інформуватиме про подальші кроки.

МЗС взаємодіє з урядами іноземних держав, громадяни яких також не можуть залишити Казахстан.

“Враховуючи триваючу силову операцію та складну безпекову ситуацію, зокрема в Алмати та Алматинській області, нині найбезпечнішим варіантом для українців є залишатися в місцях їхнього тимчасового проживання”, – додав прессекретар міністерства.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба доручив дипломатам пропрацювати альтернативні шляхи виїзду наших громадян із Казахстану в разі істотних затримок відновлення регулярного авіасполучення.