Українська розвідка перехопила план Кремля щодо руйнування політичної ситуації в Молдові: Москва планувала знищити в країні демократію та захопити владу

Про це Володимир Зеленський заявив під час виступу на спеціальному засіданні Європейської Ради 9 лютого.

Так, президент України Володимир Зеленський ствердив, що передав своїй колезі Маїі Санду дані про плани Кремля щодо взяття Молдови під контроль:

“Нещодавно я говорив з президенткою Молдови Маєю Санду та проінформував її про те, що вдалося перехопити нашій розвідці: детальний російський план політичної ситуації в Молдові. Російський документ, який показує, хто коли і внаслідок яких дій збирається зламати Молдову, демократичний порядок цієї країни і встановити контроль над нею”, – розповів президент України.

Володимир Зеленський додав, що він не знає, чи віддала Москва наказ діяти саме за цим планом, однак в ньому впізнається те, що РФ збиралася робити.

“Ми впізнали в цьому саме те, що вони вже намагалися робити проти України та проти інших держав, зокрема в Європі”, – додав президент.

Як відомо, нещодавно Глава російського МЗС Сергій Лавров обрушився з критикою на керівництво Молдови через його євроінтеграційні та євроатлантичні устремління. 

Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченко, політолог Ганна Малкіна висловила виданню Коментарі таку думку:

“До слів міністра, який не дуже вдумливо стежить за своїми висловлюваннями, можна було б не ставитись серйозно. Але тут йдеться про інтерв’ю пропагандисту Кисельову. Тому воно мало чіткий сценарій, драматургію, прописані запитання-відповіді. Тобто цей вислів був спланований і мав на меті дати посил або сигнал певній цільовій аудиторії. Хто може до неї належати?”.

По-перше, керівництво Молдови, вважає Ганна Малкіна. І нагадує, що з перших днів широкомасштабного вторгнення Росії в Україну офіційний Кишинів зайняв виразну проукраїнську позицію, на відміну, наприклад, від офіційного Тбілісі. Молдова, як і Україна, подала заявку на вступ до ЄС, а влітку, як і ми, набула статусу кандидата.

“Якщо остаточний вступ відбудеться у найближчі кілька років, Молдова стане першою пострадянською республікою, яка стала членом Європейського союзу за останні 29 років. І треба розуміти, що за цим, звичайно ж, буде вступ до НАТО, – підкреслює політолог. – Росії такий сценарій категорично не підходить, тому вона використовуватиме всі можливості, щоб запобігти цьому”.

Ганна Малкіна не сумнівається, що заява Лаврова – це чіткий сигнал:

“Ми розправимося з Україною та почнемо шукати нацистів та біолабораторії у вас. Якщо, звичайно, ви не зміните свою політику і не почнете дружити з нами”.

По-друге, продовжує експерт, цільовою аудиторією може бути умовний “колективний Захід”, який сьогодні як ніколи є консолідованим.

“У цьому випадку посил Лаврова могла мати інший підтекст, наприклад: “Навіть якщо ви зараз вбухаєте всі сили та кошти в Україну, виб’єте нас звідти, ми на цьому не зупинимося. Ми візьмемося за менш амбітну мету – і ви отримаєте перманентну війну в Європі, нових біженців та нові проблеми, які вас знищать як союз”. Не думаю, що “колективний Захід” не розглядав цей сценарій. Отже навряд чи був шокований словами російського глави МЗС. Тому в цьому випадку зусилля, спрямовані на повалення російського уряду, а не лише на перемогу України у війні, лише посиляться”, – прогнозує Ганна Малкіна.

Третьою цільовою аудиторією висловлювання Лаврова, на її думку, могло бути саме молдавське суспільство.

“Глава МЗС Молдови вже відповів на заяву, сказавши, що вступ до Євросоюзу – це рішення, яке підтримали громадяни. Проте все не так просто, – наголошує політолог. – Сьогодні молдавське суспільство не є єдиним у питанні геополітичного вектора розвитку. Певна його частина має проросійську позицію. А за результатами останніх опитувань помітно побільшало респондентів, які не підтримують вступ Молдови до НАТО. Люди співчувають Україні, проте перспектива отримати аналогічну ситуацію у себе в країні може підштовхнути їх до протестів і позначитися на результатах наступних виборів, унаслідок чого до влади прийдуть люди, які є прихильниками Кремля”.