Парламент Польщі постановив, що збройний напад Росії на Україну “є актом агресії, який є грубим порушенням Статуту ООН”.
Так, Польща підтримала спецтрибунал для кремлівського диктатора у Гаазі.
Крім того, Нижня палата польського сейму ухвалила резолюцію, в якій висловила підтримку дій, необхідних для покарання росіян за скоєні воєнні злочини в Україні. Тож Польща стала 34 країною, яка підтримала судилище над російськими злочинцями.
У документі сейму підкреслюють, що притягнення до відповідальності осіб, які вчинили злочини в Україні та проти України, є необхідним для того, щоб показати, що міжнародне право не допускає безкарності, а індивідуальну кримінальну відповідальність можуть нести й керівники держав.
Тому Сейм підтримує дії, спрямовані на покарання винних, та ініціативи з цим пов’язані, такі як створення Спеціального трибуналу для злочинів агресії проти України та заснування Міжнародного центру з переслідування злочинів агресії проти України, який займатиметься відповідним збором доказової бази, – йдеться у документі.
Водночас Глава МЗС Дмитро Кулеба напередодні повідомив, що до коаліції доєдналась і Коста-Рика.
“Під час нашої телефонної розмови міністр закордонних справ Арнольдо Тіноко повідомив мені, що Коста-Рика вирішила приєднатися до Core Group щодо спецтрибуналу за злочин агресії проти України – збільшуючи загальну кількість країн до 34”, – написав Дмитро Кулеба.
Нагадаємо, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Росії Владіміра Путіна та уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Причиною є незаконна депортація дітей з тимчасово окупованих територій України до Росії.
Втім рішення про те, як саме буде виглядати трибунал щодо російського злочину агресії, ще не прийняте, поки продовжують розглядатися три різних варіанти.
Про це в інтерв’ю розповів Антон Кориневич, посол з особливих доручень у МЗС, головний представник України у питаннях, які стосуються міжнародного юридичного переслідування РФ.
Кориневич нагадав, що Україна із союзниками створили неформальне об’єднання core group щодо створення спеціального трибуналу, у якій зараз 33 держави та кілька міжнародних організацій.
“Усі учасники коаліції підтримують ідею того, що треба забезпечити відповідальність тих, хто вчинив злочин агресії. Але у кожної держави може бути своє бачення, яким чином створити цей механізм”, – зазначає Кориневич.
Він зазначив, що є три таких сценарії:
- створення спецтрибуналу за угодою України з Організацією Об’єднаних Націй, яку генсек ООН підпише на виконання попередньо прийнятої резолюції Генасамблеї;
- багатосторонній договір про створення трибуналу між Україною і зацікавленими державами;
- так званий “гібридний”, або інтернаціоналізований трибунал.
Антон Кориневич пояснив, що у разі “гібридного” трибуналу він буде створений у рамках правової системи України.
“Але в усьому іншому цей підхід гнучкий. Цей суд може бути створений в Україні, в Гаазі, або в будь-якому іншому місці в Європі; там можуть бути українські судді та прокурори, або міжнародні, або змішаний склад”, – зазначає він.
За його словами, для України найкращий варіант – не гібридний, а “максимально міжнародний” трибунал, який діятиме від імені міжнародного співтовариства.
“Утім, наразі вибір не зроблений на користь жодного зі сценаріїв. І у підсумку для нас головне – щоби був створений трибунал, який судитиме російських топ-посадовців за злочин агресії”, – наголосив Антон Кориневич.