Колишній президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер застеріг від нереалістичних очікувань щодо швидкого вступу України до Європейського Союзу.

Про це він сказав в інтерв’ю “Luxemburger Wort”.

Юнкер зазначив, що Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС у рекордно короткі терміни і це рішення було правильним з боку Брюсселя.

“Я вважаю, що Україні потрібна перспектива вступу. Але я дуже засмучений необачністю багатьох політиків, які також активно діють на Заході, які хочуть, щоб Україна приєдналася до ЄС якнайшвидше. Я цього не бачу”, – сказав він.

Юнкер також вважає, що переговори з Росією про припинення війни зараз неможливі.

“Факт полягає в тому, що Путін і російське керівництво в цілому не демонструють жодної волі до реальних мирних переговорів”, – сказав він.

Тим часом Прем’єр-міністр Латвії Кріш’яніс Каріньш виступив за початок переговорів про вступ України до Європейського союзу ще цього року, навіть якщо бойові дії ще тривають.

Про це йдеться у листі прем’єра Латвії, опублікованому Financial Times.

“Протягом цього року, навіть якщо військові дії все ще тривають, ми повинні офіційно розпочати переговори про вступ України до ЄС” – заявив він.

На думку Каріньша, це необхідно з трьох причин.

“По-перше, тому що це допоможе зміцнити моральний дух і рішучість української армії і народу не піддатися російській агресії. По-друге, початок переговорів посилить мету і темпи необхідних реформ, які Україна, як і будь-яка інша країна-кандидат, повинна пройти, щоб отримати право на вступ до ЄС. І, по-третє, результат успішної заявки України на вступ до ЄС додасть необхідної сили та економічного потенціалу нашому спільному ринку. Виграш для всіх” – вважає Каріньш.

Також Прем’єр-міністр Латвії Кріш’яніс Каріньш вважає, що після завершення бойових дій Україна має стати членом НАТО з усіма гарантіями безпеки, які з цього випливають.

Він зазначив, що поки тривають військові дії, ніхто в НАТО не буде серйозно розглядати питання про вступ України, оскільки це негайно втягнуло б весь Альянс у війну, яку Росія веде в Україні.

“Але зрештою, за нашої спільної і непохитної підтримки, Україна досягне своїх цілей”, – вважає Каріньш.

Однак, на його думку, Україна-переможниця все одно залишить Росію цілою і неушкодженою, з незмінним імперіалістичним ухилом, під владою агресивного і авторитарного уряду.

“Єдиний варіант, який гарантує, що Росію можна буде стримувати, – це повне приєднання звільненої України до альянсу НАТО, разом з усіма гарантіями безпеки, які з цього випливають”, – стверджує прем’єр Латвії.

Ці гарантії будуть важливі не лише для України, але й для всієї Європи.

“Ми не можемо очікувати, що керівництво Росії змінить свій курс найближчим часом. Однак ми можемо гарантувати, що якими б не були її наміри, вона не зможе розпочати нову війну проти своїх європейських сусідів”, – пояснив він.

Варто нагадати, що Віцепрем’єрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина заявляє, що перша оцінка Єврокомісії щодо прогресу України у виконанні “кандидатських критеріїв” буде представлена у травні, і до того часу Київ завершить виконання більшості з них.

Про це вона заявила у коментарі “Європейській правді” під час спілкування з журналістами у Києві.

Стефанішина стверджує, що представленню оцінки передуватиме обговорення між державами-членами і Україною, яке відбудеться у березні, однак першу формалізовану оцінку варто чекати лише наприкінці весни.

“Ми розраховуємо, що у травні, коли буде засідання General affairs council (Ради ЄС із загальних питань), така оцінка буде представлена. Можливо, попередні розмови будуть відбуватися також у Києві, під час візитів різного рівня. А вже 20 березня я візьму участь у неформальному засіданні Ради з загальних питань, де ми проговоримо всі сім рекомендацій та визначимо конкретну дату (представлення Єврокомісією її оцінки)”, – заявила Стефанішина.

Як відомо, ЄС під час надання Україні статусу кандидата визначив сім критеріїв, виконання яких є обов’язковою умовою для подальшого зближення, в тому числі для початку переговорів про вступ України до ЄС.