Пов’язана з українським олігархом Віктором Пінчуком газовидобувна компанія Geo Alliance повернула державі дві ліцензії на видобуток природного газу і сирої нафти. Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов під час брифінгу за підсумками засідання РНБО.

«Вперше за 30 років незалежності… розуміючи всю важливість реалізації політичної лінії президента Володимира Зеленського щодо наведення ладу в сфері користування надрами, державі добровільно повернули дві ліцензії на видобуток природного газу і сирої нафти», — заявив він.

Йдеться про Гео Альянс Таранушинське в Харківській і Гео Альянс Південно-Орільське в Дніпропетровській областях.

На питання журналістки секретар РНБО уточнив, що це пов’язано «з одним поважним бізнесменом з Дніпропетровська».

Окрім того, Рада нацбезпеки і оборони України 18 червня запровадила санкції проти олігархів Дмитра Фірташа і Павла Фукса. Санкції проти Фірташа пов’язані з його участю у титановому бізнесі, а проти Фукса – через отримання ліцензій на видобуток корисних копалин в Україні.

Підсумовуючи засідання РНБО президент Володимир Зеленський також назвав ще два прізвища, які потрапили під нові санкції – Чемезов С. В. та Шелков М. Є.

Так, Сергій Чемезов – глава російської держкорпорації «Ростех». Чемезов також є близьким соратником російського президента Володимира Путіна. Зокрема, Чемезов входить до бюро вищої ради партії «Єдина Росія», яка є політсилою Путіна.

З 2014 року Чемезов перебуває під санкціями Європейського союзу, які були запроваджені через агресію Росії щодо України.

Разом з Чемезовим до санкційного списку РНБО потрапив ще один росіянин – Михайло Шелков.

За даними Forbes, Шелков володіє металургійною корпорацією «ВСМПО-Авісма», яка входить до складу «Ростеху». Ця корпорація займається виготовленням титану.

А от телегра канал Политика Страны, пише:

Що означають санкції проти Павла Фукса і Дмитра Фірташа?

Поки невідомо, чи стосуються санкції активів цих людей або ж вони носять персональний характер – указ президента ще не опублікований.

І це, до речі, принциповий момент. Тому що якщо санкції введені і проти підприємств (як це було у випадку з Тарасом Козаком), то це може створити великі проблеми для бізнесу (частина з якого може просто зупинитися). Якщо ж тільки персональні санкції – то удар буде куди менш відчутний.

Але зрозуміло, що справа йде до нового переділу власності в сфері енергетики. Особливо актуально це в історії з Фірташем.

Випадок з ним важливий ще й тому, що це, мабуть, перший великий український бізнесмен, який потрапив під санкції Радбезу. Що напевно буде заявлятися як початок “деолігархізації”. А, можливо, і стане попередженням і для всіх інших олігархів, які зараз включили важелі впливу, щоб провалити закон в Раді. Банкова ніби дає їм зрозуміти, що закон про олігархів для них це куди менше зло, ніж санкції (тобто, позасудова розправа), які можуть торкнутися кожного бізнесу. У тому числі і дуже великого.

Ну а в реальній економіці санкції проти великого бізнесу буде мати цілком зрозумілі наслідки – вартість активів буде дешевшати.

Вже зараз на енергоринку (за всіма прогнозами, які підтверджуються випадком Фірташа, саме на ньому найчастіше будуть застосовуватися санкції) до власників бізнесу приходять гінці і пропонують продати активи з дисконтом в 70%.

Інші ж джерела зазначають, що великі бізнесмени вже почали переписувати свій бізнес на інших підставних людей,  та готуються до перельотів в інші країни. Війна проти олігархату почалась.