Відмова України від ядерного статусу була помилкою, вона може ставити питання про вихід з договору про нерозповсюдження ядерної зброї, якщо Захід не здатен гарантувати її безпеку.

Про це заявив в ефірі програми на телеканалі “Україна 24” ексглава Служби безпеки України Ігор Смешко.

“Програмне забезпечення націлення стратегічної ядерної зброї робив харківський “Хартрон”. Оптичні прилади, які використовуються в стратегічних комплексах націлення – це наш “Арсенал”. Ядерний боєзаряд – це порошковий метал. Кажуть: головка почала б дихати – був би другий Чорнобиль. Головка не дихає, цей метал випромінює те, що є шкідливим для здоров’я, але цирконієва укупорка, оболонка 20-25 років забезпечує захист. Ми – одна з найбагатших країн в світі по цирконію. Тобто всі ці технології були, ми де-факто були ядерною державою. У нас були два гарних ядерних центри – Київ та Харків. При політичній волі ми все це могли зробити. Ядерну зброю вивезли до травня 1992 року”, – зазначив Смешко.

За його словами, експертно-наукова рада “виступала за те, що тактичну ядерну зброю ми повинні залишити в Україні”.

“Тиск (щоб підписати Будапештський меморандум – ред.), який чинився і на першого, і на другого президента з боку США і Росії, я був свідок, він був шалений. Рішення було помилкове. Ми зараз маємо вимагати від ядерних країн – або ми розвиваємо меморандум далі по гарантіях безпеки і суверенітету нашої держави, або ми можемо почати внутрішні консультації в Україні по виходу із договору про нерозповсюдження ядерної зброї і розглядати можливість у перспективі стати ядерною державою. Тому що лише ядерна зброя де-факто і де-юре захищає кордони країни”, – заявив ексглава СБУ.