“Чи реалістично притягнути росію до відповідальності? Так, і ми зробили все можливе, аби ізолювати росію в Раді безпеки, і ми ізолювали її в Генеральній асамблеї. І хоч у них є право вето, їм ніколи не вдасться ветувати наше засудження, наші голоси. Ми маємо 141 голос, який засуджує росію в Генасамблеї, і ми маємо 143 голоси, які засуджують їхню анексію”, – сказала представниця США при ООН.
Томас-Грінфілд також підкреслила, що росія чітко і голосно почула від світу, що те, що вони роблять, є неприйнятним, відзначивши, що хоч росія має право вето, їм не сховатися за ним від засудження. Напередодні помічниця держсекретаря США у справах Європи та Євразії Карін Донфрід наголосила, що уряд США надаватиме військову, економічну, гуманітарну, політичну підтримку України стільки, скільки цього потребуватиме ситуація, та забезпечуватиме найміцніші переговорні позиції української сторони.
«Ми підтримуватимемо Україну стільки, скільки буде потрібно. Ми дуже чітко заявляємо, що Україна не зробила нічого, щоби спровокувати російську повномасштабну агресію»,- наголосила представниця Держдепартаменту.
Вона підкреслила, що у цій ситуації Україна “стоїть на правильній стороні”. У цьому зв’язку Донфрід нагадала, що основоположний принцип, закладений в Хартію ООН, який повною мірою підтримують США, вимагає поваги до суверенітету й територіальної цілісності всіх країн.
«Ми віддані підтримці України. Військова допомога, яку ми надаємо, спрямована на те, щоб Україна, коли сяде за стіл переговорів, мала би якомога потужніші позиції», – зазначила Донфрід.
Вона підкреслила, що підтримка України з боку США у військовій, економічній, гуманітарній й політичній сферах триватиме. Крім того, Американська влада використовує велику кількість інструментів для допомоги Україні на тлі російської повномасштабної агресії.
“Я думаю про лендліз як один інструмент у наборі інструментів, а у нас є багато інструментів, і ми використовуємо їх сьогодні. Як я вже згадувала, ми вже виділили близько 18 мільярдів доларів у вигляді військової допомоги, і ми відправляємо її вам у різний спосіб. У нас є те, що називається президентськими повноваженнями щодо вилучення запасів. Ми беремо військову техніку з наявних складів та відправляємо її в Україну. Це відбувається майже негайно”, – сказала Донфрід.
За словами Донфрід, у США є ще один інструмент допомоги Україні.
“Потім у нас є ще один механізм через закон про додаткові асигнування для України, де ми схвалюємо виробництво обладнання, яке надходитиме в Україну. Так що там більший термін”, – зазначила вона.
Помічниця держсекретаря США по Європі та Євразії також зазначила, що США мають іноземне військове фінансування, що є ще одним способом надання озброєнь.
“Тобто це набір інструментів, і ми намагаємося використовувати якнайбільше з них, щоб бути максимально корисними для України”, – сказала вона.
Слід зауважити, що надійна підтримка України на міжнародному просторі має неабияке значення. Про що не раз зазначав і постійний представник України при ООН Сергій Кислиця. Зокрема, він зазначив, що загальна військова допомога, надана Україні країнами Заходу в поточному році, складає 41,3 млрд євро, що становить 86% від військового бюджету країни-агресора – російської федерації.
«Військова допомога, яку Україна отримала у 2022 році, на 14% менша за військовий бюджет росії. Ця та інша інформація по країнам, включаючи % їх власного військового бюджету, виділеного Україні, згідно з даними Кільського інституту світової економіки станом на жовтень 2022 року. Ми цінуємо кожну гривню, фунт, долар і євро», – зазначив Кислиця.
Згідно з даними, наведеними дипломатом, загальна військова допомога від західних партнерів за 10 місяців цього року перевищила військовий бюджет України на 2022 рік у 7,6 раза. Найбільший відсоток від власних оборонних бюджетів України виділили країни Балтії та Польща. Зокрема, беззаперечними лідерами у цьому списку є Латвія та Естонія, які надали Україні озброєння на суми, що становлять 41% та 37% їхніх військових бюджетів відповідно.