У прагненні приховати свої злочини та показати викривлену реальність, росія продукує величезний обсяг фейків, який спрямовує в тому числі назовні. Проте найбільший споживач таких інсценувань та фантазій російських медіа та пропагандистів – це росіяни. Потужна пропагандистська антиукраїнська машина роками впливала та формувала їхній світогляд, в результаті чого росіян, які здатні аналізувати події та критично мислити, майже не залишилось. А ті, що залишились і вже розуміють, в якій соціальній те економічній конструкції їм доведеться жити багато років, здатні говорити правду тільки пошепки, або відмовчуватись, –сказав Подоляк.
На його переконання, “між росіянами та українцями – ментальна прірва на десятиріччя”.
Майже половина учасників всеукраїнського онлайн-опитування, яке провела дослідницька панель «Власна думка» за підтримки Інституту соціології Національної академії наук України, вказала, що мають друзів або родичів в росії. Це зазначили 47,3 % респондентів, однак третина з них додала, що не спілкуються з росіянами.
Під час спілкування тих, хто підтримує зв’язок з росіянами, реакція росіян на дії рф в Україні була різною: від критики на адресу російської влади до слів підтримки Україні.
Так, 27,3 % респондентів, що мають друзів або родичів в росії та спілкуються з ними, зазначили, що росіяни висловлювали співчуття на адресу України та українців в цілому; 12,7% – критикували дії та політику рф.
У всеукраїнському онлайн-опитуванні взяли участь респонденти з всіх областей України, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Параметри вибірки дослідження відповідають параметрам міського населення України за статтю, віком (14-55) і областю проживання до початку війни (до 24 лютого 2022 року). Дослідження проводилося 9-11 квітня 2022 року на волонтерських засадах.