З кожною поразкою на фронті та новою хвилею невдоволення всередині самої Росії, Володимир Путін стає все м’якшим у питанні перемовин з Україною. Відтак, на 8 місяць війни він не втрачає можливостей залучити до цього процесу тих світових лідерів, які ще повністю не ізолювалися від РФ. Серед них – президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.

Після повернення із Азербайджану він заявив журналістам, що не втрачає надій організувати зустріч президентів України і Росії для завершення війни. 

Про це пише CNN Turk. 

За словами Ердогана, “Путін зараз набагато м’якший і відкритіший до переговорів, ніж раніше”, а під час вчорашніх переговорів із Зеленським він відчув, що “в нього теж немає такого блокування, і що він теж виступає за подолання цього питання”. 

“Послухавши обох лідерів, ми побачимо, наскільки далеко вони можуть завести телефонну дипломатію, яку ми проведемо найближчими днями… Ми сподіваємось, що ми продовжимо шлях до миру, об’єднавши двох лідерів. Тому що обидві сторони зазнають серйозних втрат. Я вірю, що з миром не буде тих, хто програв”, – сказав Ердоган. 
 
Така позиція лідера Туреччини видається дипломатично правильною у загальному розумінні, але точно не в контексті відносин між Росією і Україною, адже представники останньої чітко заявили, що перемовин з нинішнім президентом РФ не буде. 

Водночас, турецький президент Реджеп Таїп Ердоган не став рятувати російського диктатора Володимира Путіна, як вважає експерт Яковенко. 

“Що стосується Ердогана, він виступив з ідеєю зібрати якийсь консиліум з країн, в якому була б Росія, але не було б України. Тобто спробувати вирішити долю України без України. Абсурдність цієї ідеї була з самого початку очевидна”, – зазначив Яковенко. 

За його словами, турецький лідер відмовився від цієї ідеї після засідання G7 за участю Володимира Зеленського і голосування в Генасамблеї ООН за резолюцію, що засуджує спробу анексії Росією 4 областей України. 

Яковенко також зазначив, що Путін розраховував отримати підтримку Ердогана під час їхньої зустрічі в Астані 13 жовтня, але переконався в її відсутності. 

“Путін приїхав до Астани, де головною подією була зустріч з Ердоганом, відразу після того, як його голосом проголосувала Туреччина проти Росії [в ООН]. Ердоган вочевидь зняв свою ідею миротворчості, тому що вона була абсолютно несвоєчасна, навіть як ідея вона ставала смішною. Путін їхав, щоб все ж отримати Ердогана як якогось миротворця. … Ердоган, безумовно, є союзником України, постачає озброєння, говорить про підтримку. Надії якісь Ілюзорні, що він уламає Зеленського на якісь переговори, дасть мирний перепочинок Росії, вони розвіялися. Путін їхав в Астану за одним, отримав інше”, – коментує експерт. 

Соціолог також прогнозує, що Путін тепер може розірвати зернову угоду, яка розблокувала експорт продовольства з України.  

“Зернова угода була здійснена значною мірою під ідеєю Ердогана. Натомість цієї зернової угоди була енергетична угода – створення в Туреччині енергетичного хаба, але там теж історія. Відкрите питання – а хто купуватиме все це? Ну хаб створили, сховище, великий перевалочний центр. Ердоган буде це все споживати сам? У нього серйозні проблеми, за 80% інфляція, потрібно розбиратися зі своєю країною. У цій ситуації Путін нічого не отримує від Ердогана, просто нічого. Він, звичайно, розлючений, готовий торпедувати зернову угоду, раз вже не виходить – ну так гори воно все вогнем”, – вважає він.