Венеціанська комісія 5 травня оприлюднила терміновий висновок щодо проєкту закону №5068 “Про внесення змін до деяких законів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя”.

Експерти комісії привітали обґрунтування законопроєкту, але зазначили, що він є “неповним заходом”, не передбачає всеосяжної участі міжнародних експертів у процесі добору та перевірки на добропорядність членів ВРП.

Законопроєкт передбачає створення Етичної ради, трьох членів якої має номінувати Рада суддів України, а ще трьох – міжнародні та іноземні організації, які надають Україні допомогу в судовій реформі та боротьбі з корупцією.

У Венеціанській комісії підкреслили, що не суддів, а незалежних експертів, номінованих міжнародними партнерами, має бути наділено вирішальною роллю в роботі Етичної ради. Рішення ради має ухвалювати більшість за підтримки щонайменше двох незалежних експертів, вважають у комісії.

У свою чергу експертка Центру протидії корупції Галина Чижик у Facebook назвала висновок Венеціанської комісії революційним.

“Така позиція Венеціанської комісії, яка зазвичай відстоює ідею суддівського самоврядування, є реакцією на численні факти негідної поведінки представників судової влади України. Лише в березні з’їзд суддів обрав чотирьох нових членів ВРП без жодних конкурсів чи перевірок на доброчесність. Трьох із чотирьох обраних було занесено в так званий список заздалегідь погоджених кандидатів, про що стало відомо напередодні суддівського голосування. Це ще раз показало залежність українських суддів і нездатність до чесного самоврядування”, – написала вона.