Дениса Монастирського призначили новим очільником МВС замість Арсена Авакова. Він – юрист, який тривалий час працював над проблемою у правоохоронній системі. І оскільки він більшою мірою креатура Авакова, то не буде спротиву у правоохоронній системі що до нього. Адже частина людей, які зараз займають посади заступників чи керівників департаментів розуміють, що Монастирський – компромісна фігура для Авакова і президента, пише Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, спеціально для Главреда.
Але незважаючи на особисті якості нового керівника міністерства, тут багато залежатиме не від нього, а від бажання Офісу президента щось змінити у системі.
Ми розуміємо, що звільнення Авакова – це бажання ОП контролювати правоохоронну систему, щоб збільшувати свій вплив на політичну систему. На Авакова так чи інакше треба було зважати, а у випадку з Монастирським вплив можна буде здійснювати простіше. Ба більше, Монастирський зараз може опинитися між двох вогнів – з одного боку, представники Авакова, які займають керівні посади у МВС, а з іншого – ОП, який зацікавлений у впливі на нього. Якщо вплив перших, тобто поліцейської когорти, буде поступово знижуватися, бо Аваков – не олігарх і його вплив здебільшого визначався його посадою, то, відповідно, Офіс президента працюватиме над тим, щоб або переманити на свій бік креатури колишнього міністра, або ж просто їх звільнити.
Якщо говорити про зміни, то тут важливу роль відіграє те, що до відомства прийшла “нова кров”.
Оскільки це – завжди бажання реформ, змін, відтак можна очікувати, що певні зміни у МВС таки будуть. На початку цих змін поліція знову може стати структурою з “людським обличчям”, але чи будуть ефективними ці зміни, наразі сказати важко. На відміну від Авакова у 2014 році, Монастирський не має карт-бланшу на зміни системи, які були у попереднього очільника. То ж тут можливість змін визначатиме вже сама система.
Але те, що далі відбуватиметься у МВС, більшою мірою залежатиме від бажання ОП. Насамперед, тепер варто очікувати поділу міністерства – як мінімум, звідти можуть забрати Нацгвардію (такі спроби були ще у 2019 році, однак через вплив Авакова цього не реалізували). Тоді це може бути або повне підпорядкування собі – тоді ми отримаємо поліцію зразка Авакова, але контрольовану з ОП, або ж це буде намаганням грати в інтересах громадської думки, через що можна буде розраховувати на реформи у міністерстві.
Значною мірою зміна керівництва МВС не впливає на зростання кількості злочинів, однак не виключено, що нове керівництво може бути зацікавленим у кількості розслідувань злочинів. Бо будь-яка людина, яка приходить на посаду, зацікавлена у демонстрації власної ефективності.
Що ж стосується протестів, якими нас вже деякий час активно залякують, то не факт, що вони будуть аж настільки масовими. Більшість проблем у суспільстві наразі пов’язані з економікою, але в Україні жодного разу такі протести не набули такої масовості. Владі більше загрожують ціннісні протести, тому не виключено, що вони будуть такими, що призведуть до зміни керівництва країни. Адже для того, щоб такі протести відбувалися, потрібно, щоб ніхто у владі не мав рейтингу довіри, але сьогодні президент, незважаючи на велику кількість промахів його команди, такий рівень довіри має.
А також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.