МВФ не може списати борги Україні, тому що договір про співпрацю з донором не передбачає такої можливості. Про це в коментарі виданню “ГОРДОН” заявив екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі.

“Україна не потрапила в список країн, яким списані борги. Це обумовлено тим договором, який країна підписала з фондом в 2015 році. Щоб уникнути дефолту, Україна тоді пішла на кабальні умови – практично країну каратимуть, якщо вона почне рости швидше 3% ВВП в рік. І відповідно до цього договору борги України не підлягають списанню. Зараз цей договір треба переглянути “, – підкреслив Саакашвілі.

За його словами, починати переговори з донорами потрібно якомога швидше, не чекаючи, поки в економіці почнуться проблеми.

“Не тільки пандемія коронавірусу – привід для перегляду співпраці з МВФ. В Україні зараз цілі сектори економіки можуть просто впасти. Великі проблеми в промисловості. Енергетика близька до дефолту. Намічається хвиля банкрутства малого і середнього бізнесу. У такій ситуації гостро необхідно, щоб міжнародні фінансові організації пішли на зустріч Україні. Але для цього потрібно їх переконати. і не чекати, коли станеться катастрофа. Треба не підлещуватися з МВФ, а чітко говорити, в чому інтереси країни і де червоні лінії для нас. Поки ми йдемо тільки по червоних лініях МВФ. Їм треба слідувати, але також треба позначати і свої червоні лінії “, – зазначив співрозмовник.

Він вважає, що потрібно міняти стратегію спілкування з міжнародними фінансовими донорами.

“Президент Володимир Зеленський задав правильний тон у спілкуванні з МВФ. Але зараз треба це переглянути. Проблема в тому, що чиновники нижнього рівня, які говорять з МВФ, – це технократи. Вони більш схильні проявляти лояльність до фонду, ніж захищати державні інтереси своєї країни . Ці чиновники тільки і думають про те, що якщо їх звідси попруть, вони зможуть отримати посаду в Вашингтоні чи якоїсь іншої міжнародної фінансової організації. Треба, щоб взяли гору політичні принципи і за справу взялися люди, які можуть чітко відстоювати національні інтереси і будуть більш переконливі, ніж команда, яка зараз працює. У мене була розмова з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем. Він хоче зміни ситуації, він компетентний, але це не на його рівні вирішується, а на рівні структурних департаментів міністерства фінансів. Там же поки повністю стара інерція. Україна зараз зацікавлена ​​у співпраці з МВФ, але максимально на своїх умовах “, – повідомив Саакашвілі.