Як розповів директор Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко, якщо ми беремо ATACMS в комплектації з касетними снарядами, вони ефективні для ударів по відкритій місцевості, де є жива сила і техніка ворога. Причому разів у десять ефективніші від тих касетних боєприпасів для ствольної артилерії, які Україна вже отримала від США.
З точки зору підтримання нашого контрнаступу — це додаткова міць, яка може бути використана для ураження ворога на відкритій місцевості і не тільки.
Якщо мова йде про варіант з касетним снарядами ми не можемо їх використати по густо населеним місцям — під ризик ураження буде потрапляти місцеве населення. І, звичайно, Сполучені Штати не захочуть, щоб якісь історії з порушенням міжнародного гуманітарного права зараз виникали з їхньою зброєю. Тому ніхто цього робити не буде, заявив він в ефірі Апостроф TV.
З точки зору того, щоб вражати об’єкти в Криму, то більшість об’єктів знаходяться безпосередньо в містах чи поблизу міста. Для їх ураження нам потрібна версія не з касетними снарядами.
Ракети з касетною частиною нам дуже допомогли б теж під час нашого контрнаступу, коли ворог знаходиться в обороні. Проте постає питання кількості. Таких ракет у «касетній» версії у Сполучених Штатів є близько 400 на складах. Важко сказати, скільки нам передадуть. А загалом всіх ATACMS у США близько 1500 одиниць. От якби нам передали 20% від загальної кількості — близько 300 таких ракет, — вони дуже суттєво нам би допомогли і ворог це одразу відчув би на собі.
Щодо затримки з постачання Taurus. Німеччина вочевидь чекала рішення від Сполучених штатів по ATACMS. Вони проводили інвентаризацію, щоб зрозуміти, яку кількість можна передати Україні.
Передача Taurus відбудеться точно не у найближчі тиждень-два, а займе певний час, щоб пройти навчання та адаптувати для нас. Поки ми будемо використовувати Storm Shadow та SCALP, які у нас є.
Особливість Taurus в тому, що вони здатні пробивати бункери і доволі укріплені споруди: будівлі, які ворог може використовувати для штабів або сховищ боєприпасів тощо. Навіть якщо ми їх отримаємо взимку, застосовувати їх за призначенням можна буде і тоді, наносячи ураження певним об’єктам, максимально укріпленим, які зараз не можемо знищити з вірогідністю 100%.
Впевнений, що в Генштабі вже є план як та де використовувати танки Abrams. Можливо, це буде південний напрямок, де зараз тривають інтенсивні контрнаступальні дії. Ці танки однозначно дадуть нам додаткову вогневу міць. Звичайно, ті бригади, які їх отримають зможуть застосовувати Abrams для ударів по об’єктах ворога та підтримки нашого контрнаступу. Танк Abrams створений і продуманий за характеристиками як танк для наступу.
От зараз є інформація, що наші сили можуть вже більше застосовувати бронетехніку, зокрема і танки, після прориву в районі Вербового на Мелітопольському напрямку, де триває наш контрнаступ. Але все залежатиме від того, наскільки вдасться розширити цей прорив і забезпечити коридори для безпечного проходження техніки. В тих районах, де вдастся подавити вогонь ворожої артилерії, задіяти засоби РЕБ, щоб не наражатися на удари дронів — там Abrams і можна буде застосовувати. Все покаже ситуація на полі бою.
Експерт у питаннях національної безпеки та оборони, учасник програми Україна-НАТО Катерина Коваль наголошує на прогресі України як на дипломатичному (міжнародному), так і на військовому фронтах.
«Ми поступово звільняємо наші території, причому в офіційній площині зі зрозумілих причин ця інформація з’являється пізніше, ніж деокупація відбулася де-факто. На міжнародній арені ми невдовзі розпочнемо (вже почали) пожинати позитивні плоди поїздки президента та його команди до США. Є офіційні заяви, що перші американські танки Abrams дісталися України. Пройшли потужні переговори із представниками американського політикуму, військової сфери, бізнесу», – наголошує експерт виданню Коментарі.
Вона нагадує, що восени в Україні пройде Форум оборонних індустрій, давши можливості укласти нові контракти, зміцнити нашу обороноздатність.
«Це – робота на перспективу. Стратегічна. І вона допоможе нам не просто перемогти російського агресора, а й зміцнитись так, щоб подібні агресії стали неможливими у майбутньому», – констатує Катерина Коваль.