Міністерство юстиції США у п’ятницю опублікувало обвинувальний акт щодо колишнього президента Дональда Трампа у справі про неналежне поводження із секретними документами.

Це відомо із тексту обвинувального акту.

Трампу загалом висунули 37 пунктів обвинувачення у зв’язку зі свідомим приховуванням інформації про національну оборону, змову з метою перешкоджання органам юстиції, приховуванні документа у межах федерального розслідування та з корупційним елементом, а також наданні неправдивих заяв.

Найтяжчі з цих пунктів, пов’язані з приховуванням документів, передбачають покарання до 20 років позбавлення волі. У сумі ж експрезиденту теоретично загрожує близько 400 років ув’язнення.

В обвинувальному акті Мін’юсту США вказано, що Трамп зберігав у своїй приватній резиденції Мар-а-Лаго у штаті Флорида документи, пов’язані з оборонним та збройним потенціалом США та іноземних країн, ядерної програми США, військових вразливостей США та союзників, а також планів на випадок нападу на США.

“Розкриття цих засекречених документів без відповідних повноважень могло поставити під загрозу національну безпеку США, їхні зовнішні зносини, захищеність військових ресурсів США, а також джерела розвідувальної інформації”, – йдеться там.

Акт також детально описує хронологію переміщення секретних документів із Білого дому після завершення терміну президентських повноважень Трампа на основі свідчень, фотодоказів і текстових повідомлень.

В одному з епізодів, приміром, згадується, як працівники експрезидента тимчасово перенесли шухляди з документами у душову кабіну, тому що в кімнаті, де вони перебували до того, не було достатньо місця.

В іншому секретні документи з розвідінформацію обмеженого доступу випадково випали на підлогу, причому їх могли побачити й працівники резиденції Трампа, що не мали відповідного рівня допуску.

Також наводиться приклад, коли експрезидент США вирішив показати журналісту, якому давав інтерв’ю, документ із планом нападу на іншу країну. При цьому, підкреслюється в обвинувальному акті, Трамп неодноразово підкреслював, що не порушує законодавства, пов’язаного з поводженням із секретною інформацією.

У цьому контексті важливо зазначити, що минулого року у серпні головною новиною для Америки стало повідомлення про те, що агенти Федерального бюро розслідувань провели обшук у Мар-а-Лаго – ймовірно, за наведенням інформатора з оточення Трампа. Це місце після програшу республіканця на виборах стало офісом, з якого він веде політичну діяльність і де він продовжує приймати високоповажних гостей. 

Наприклад, прем’єра Угорщини Віктора Орбана.

Першим про обшуки розповів сам Дональд Трамп, звинувативши владу в політичних переслідуваннях. 

Ближче до кінця тижня ФБР, відповідаючи на ці звинувачення, опублікувало частину документів, пов’язаних з обшуком. З них випливає, що слідчі знайшли в Мар-а-Лаго та вилучили:

– оригінал указу Трампа про помилування колишнього радника Роджера Стоуна, якого засудили за брехню під присягою в Конгресі, коли він свідчив у справі про злив листування штабу Гілларі Клінтон у WikiLeaks;

– написану від руки записку, зміст якої не уточнюється;

– довідку на президента Франції (вочевидь, йдеться про документи, які Білий дім готував перед одними з переговорів Трампа з Еммануелем Макроном);

– два фотоальбоми;

– папку з документами у шкіряній палітурці;

– а тепер найцікавіше: 11 комплектів конфіденційних документів, зокрема з грифом TS (top secret, тобто цілком таємно) та TS/SCI (Top Secret Sensitive Compartmented Information – гриф, що присвоюється документам, які регулюють таємні спецоперації США, вимагає найвищого рівня допуску).

Пізніше стало відомо, що за результатами обшуків Трампу інкримінують перешкоджання правосуддю, незаконне приховування чи знищення документів і незаконне оволодіння конфіденційною інформацією.

Нарешті ці обшуки та інші матеріали справи “вилізли боком” для екс-президента, тож йому загрожує реальний термін.