17 листопада очільник представництва Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас закликав команду українського лідера Володимира Зеленського, а також Верховну Раду до активних та невідкладних дій, для того, щоб зобов’язання офіційного Києва перед ЄС були виконанні після скандального рішення Конституційного суду щодо антикорупційної інфраструктури.
З такою заявою впливовий політик виступив на онлайн-форумі коаліції “Реанімаційний пакет реформ” “Діалоги про реформи: на шляху до Вільнюса”. Окрім того, дипломат вкотре вирішив нагадати Банковій, що Україна отримала безвіз з ЄС, оскільки свого часу належно виконала свої зобов’язання.
“Вірус не дає нам змоги найкраще скористатися безвізовим режимом, але він є величезним досягненням… Він є ознакою того, що ЄС виконує свої зобов’язання”, – наголосив Матті Маасікас.
Окрім того, представник ЄС нагадав, що протягом останніх шести років ЄС виділив на підтримку України 15 млрд євро. Після цього політик дорікнув команді Володимира Зеленського, що вже минули три тижні з моменту рішення Конституційного суду, яке спровокувало вкрай негативну реакцію міжнародних партнерів офіційного Києва.
“Деякі з зобов’язань України були поставлені під питання Конституційним судом. Тепер обрані лідери України, і це залежить більше від парламенту, мають подивитись в очі викликам і робити все необхідне, щоб відновлювати і декларації про доходи, і правову визначеність навколо НАБУ, щоб в цілому українські зобов’язання були виконані… Реформи треба продовжувати з абсолютно повною віддачею з боку політичного лідерства”, –підкреслив Матті Маасікас.
Варто зазначити, що Президент Володимир Зеленський має законодавчі підстави для того, щоб розпустити Конституційний суд України після резонансного рішення КСУ про скасування низки антикорупційних положень українського законодавства, заявив інтерв’ю Радіо Свобода представник голови держави у КСУ, «слуга народу» Федір Веніславський.
«Якщо трішки абстрагуватися і подивитися всю попередню діяльність Конституційного суду України з питань повноважень президента, є дуже цікава ухвала КСУ від 8 травня 1997 року (номер, якщо не помиляюсь, 8-з). У цій ухвалі Конституційний суд України сказав, що президент має безпосереднє право втручатися в кризові ситуації і діяти відповідно до тих викликів, які виникають у державі й суспільстві для того, щоб забезпечити державний суверенітет, нацбезпеку, громадський порядок і права людини», – зазначив Веніславський.
На його думку, резонансне рішення Конституційного суду щодо скасування низки антикорупційних положень українського законодавства є саме такою кризовою ситуацією, а тому президент Зеленський має право розпустити КСУ, що і запропонував у ініційованому ним законопроєкті.