Як відомо, російські військові захопили ЗАЕС у ніч проти 4 березня. Відтоді на території станції постійно перебувають військові та важка техніка. Загарбники також на початку серпня вчинили низку обстрілів об’єктів на території ЗАЕС, станція замінована.
Зона Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) має бути повністю демілітаризована, а сама станція – повернута під контроль України.
Про це в одному з інтерв’ю повідомила міністерка енергетики США Дженніфер Ґренголм.
“Ми згодні з демілітаризацією, навколо атомної станції не має бути військових дій. Крапка. Це надзвичайно небезпечно. Ми дуже уважно стежимо за ситуацією. У регіоні є датчики, за якими спостерігають наші вчені. Ми рішуче засуджуємо те, що зробила росія”, – сказала Ґренголм.
Вона також наголосила, що атомна станція має бути повернута під контроль України, при цьому необхідно забезпечити доступ до ЗАЕС місії МАГАТЕ.
“Ми закликаємо росію повернути контроль українцям. І всі військові дії біля станції мають припинитися”, – підкреслила Ґренголм.
Крім того, ЄС та 42 країни закликали росію негайно вивести свої війська із Запорізької АЕС і всієї території України.
Водночас напередодні офіційний представник Держдепу США Нед Прайс заявив, що США “обізнані” про примус і знущання російських окупантів над співробітниками Запорізької АЕС.
Про це повідомляло CNN
Прайс заявив, що йому “відомо про повідомлення про зловживання та примус з боку РФ” щодо персоналу Запорізької атомної електростанції.
Представник Держдепу вважає дії Росії “безрозсудними”.
“Ми вітаємо українську владу та операторів за їхню відданість ядерній безпеці в найскладніших обставинах. Сполучені Штати найрішучішим чином засуджують безрозсудну зневагу Росією ядерної безпеки”.
Прайс також сказав, що Міжнародному агентству з атомної енергії мають дозволити доступ до станції, “щоб допомогти забезпечити безпеку та збереження станції та контролювати її ядерний матеріал”.
Крім того, як вже повідомлялося, за інформацією НАЕК “Енергоатом”, російські загарбники готуються до зупинки роботи Запорізької атомної електростанції та відключення її від енергосистеми України.
У свою чергу генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш заявив, що “серйозно стурбований” військовими діями біля Запорізької АЕС на півдні України.
Про це він заявив під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським і лідером Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом .
“Будь-яка потенційна шкода Запоріжжю – це самогубство”, – зазначив він.
Ердоган повторив занепокоєння голови ООН, сказавши журналістам, що він стурбований небезпекою вибуху “ще однієї чорнобильської” катастрофи на АЕС.
Тим часом очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі підтвердив міністру закордонних справ Україну Дмитру Кулебі готовність очолити місію на Запорізьку атомну електростанцію.
Про це Кулеба написав у твіттері.
“У нашому дзвінку генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що у відповідь на запрошення України він готовий очолити делегацію МАГАТЕ на Запорізькій АЕС. Я наголосив на терміновості роботи місії щодо загроз ядерній безпеці, спричинених військовими діями Росії”, – повідомив він.
Організація Обʼєднаних Націй заявила, що має матеріально-технічну та безпекову спроможність, щоб підтримати візит інспекторів МАГАТЕ на Запорізьку атомну електростанцію. Росія тим часом вимагає, щоб маршрут не пролягав через Київ.
“Секретаріат ООН не має повноважень блокувати чи скасовувати будь-які дії МАГАТЕ”, – додав Стефан Дюжаррік у відповідь на минулі звинувачення РФ у блокуванні місії.
Речник додав, що “у тісному контакті з МАГАТЕ Секретаріат ООН оцінив, що він має в Україні достатньо матеріально-технічного забезпечення і потенціал безпеки, щоб мати змогу підтримувати будь-яку місію МАГАТЕ з Києва на Запорізьку атомну електростанцію”.
Але, за його словами, згоду на це має надати не тільки Україна, а і Росія, яка захопила ЗАЕС. Заступник начальника управління ядерного розповсюдження та контролю над озброєнням російського МЗС заявляв, що через Київ інспекторам їхати заборонено.