Фінансова звітність НАК «Нафтогаз України» відповідає законодавству України та міжнародним стандартам фінансової звітності (МСФЗ), а результати проведеного аудиту і скандалу навколо нього у компанії назвали “витоком інформації”.
Результати перевірки висновків Державної аудиторської служби за результатами ревізії фінансово-господарської діяльності за період з 01.10.2018 по 31.12.2019 опубліковані на сайті НАК.
У “Нафтогазі” вважають, що публікація результатів перевірки сталася через витік інформації.
“Комітет наголосив, що Нафтогаз діє згідно із законодавством України та складає звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності”, – зазначили у компанії.
У НАК прокоментували три аспекти, висвітлені у ЗМІ.
Нарахування резерву сумнівних боргів.
Нарахування резерву під очікувані кредитні збитки (резерв сумнівних боргів) відповідає МСФЗ 9 “Фінансові інструменти”, який група застосовує з 1 січня 2018 року.
“Незалежним аудитором Deloitte було надано висновок та звіт щодо огляду проміжної фінансової звітності, які є в публічному доступі. Стверджувалося, що такий резерв може нараховуватися лише за умови затвердження фінансових планів Кабінетом міністрів. На жаль, КМУ не прийняв рішення щодо фінансового плану “Нафтогазу” на 2018 рік. Коріння проблеми, звичайно, у тому, що деякі споживачі не сплачують за поставлений нами газ. Якби ці споживачі розрахувалися за газ, “Нафтогаз” зробив би більші відрахування до державного бюджету”, – йдеться у заяві.
Відображення штрафів, пені та неустойки
У “Нафтогазі” заявили, що нараховані штрафи, пеня та неустойка відображаються після отримання грошових коштів.
“Дебіторська заборгованість за розрахунками зі сплати штрафів, пені та неустойки не відповідає визначенням термінів “актив” і “дохід”, наведеним у концептуальній основі фінансової звітності. Незалежним аудитором Deloitte було надано висновок та звіт щодо огляду проміжної фінансової звітності, які оприлюднені на веб-сайті компанії”, – зазначили у компанії.
Своєчасна виплата дивідендів
“Згідно з українським законодавством, компанія перерахувала до державного бюджету дивіденди у розмірі 30% чистого прибутку до 30 червня 2019 року. У зв’язку з невчасним оприлюдненням постанови КМУ про відрахування 90% чистого прибутку на виплату дивідендів додаткова виплата дивідендів відбулася після визначеної законом дати”, – додали у “Нафтогазі”.
У свою чергу колишній виконавчий директор «Нафтогазу України» Юрій Вітренко заявив, що засекречення результатів аудиторської перевірки НАК не лише розходиться із обіцянками президента про прозорість, а і дає можливість шантажувати керівництво компанії.
«Це геть неправильна практика, коли за гроші українських платників податків державні аудитори перевіряють державну компанію, такі перевірки анонсуються Зеленським як крок назустріч вимогам народу боротися з корупцією, а потім результати цієї перевірки засекречують. Результати перевірки Нафтогазу держаудитом мають бути опубліковані. Це потрібно зробити, щоб у нікого не було можливості шантажувати керівництво Нафтогазу розголошенням цієї інформації або порушенням кримінальних справ щодо виявлених порушень. Ну і щоб менеджменту складніше було відвертати увагу від реальних проблем Нафтогазу через створення образу “жертви»
Нагадаємо, 8 жовтня Андрій Коболєв заявив, що після передачі результатів аудиту НАК «Нафтогаз України», Служба безпеки України порушила кримінальну справу проти керівництва компанії за звинуваченнями у державній зраді. Аудит виявив масштабні порушення та неефективні управлінські рішення, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення.
Причиною скандалу з аудитом НАК «Нафтогаз України» стали зобов’язання компанії використовувати міжнародні стандарти бухгалтерської звітності, а також спецзобов’язання з продажу газу населенню, заявив глава НАК Андрій Коболєв.
Консолідований чистий збиток НАК «Нафтогаз України» в першому півріччі 2020 року склав 11,5 мільярдів гривень. За аналогічний період минулого року було отримано 17,6 мільярдів гривень прибутку.