Застрахованими повинні бути всі. Так говориться в законопроекті №9163, який недавно зареєстрували депутати – вони пропонують ввести обов'язкове медичне страхування. Оплачувати страховку зобов'яжуть роботодавця, а якщо людина безробітний, за нього заплатять місцеві органи влади. Розмір обов'язкового внеску буде визначати Кабінет міністрів, йдеться в проекті. Але депутати вважають, що це повинно бути не менше 400 грн.

Що пропонують депутати

"Українці за свій рахунок фінансують систему охорони здоров'я на 60%, а держава на 40%. В результаті, медична допомога для українців стала катастрофічно недоступною економічно і фізично", – відзначають депутати в пояснювальній записці до проекту. Тому автори проекту пропонують розділити медпослуги на ті, які покриватиме держава, і ті, які відшкодує страховка.

Що оплатить держбюджет? У проекті зазначено той же перелік медпослуг, що і в нинішньому законі. Це екстрена медична допомога, первинна допомога – лікування у терапевта, сімейного лікаря та педіатра; спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога; паліативна медична допомога і реабілітація; медичну допомогу дітям до 16 років, ведення вагітності й пологів.

Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона
 

Конкретний список безкоштовних послуг буде відомий тільки в 2019 році, коли Рада затверджуватиме новий держбюджет. Тобто українцям щороку будуть повідомляти, що в лікарнях офіційно платно і скільки це буде коштувати. Ціна на медпослуги буде однаковою в усіх медзакладах. Те, що не ввійде до держпрограми, по суті, і повинна покрити медстраховка.

Також в законопроекті зазначено, що може покривати страховка.Ето діагностика, лікування, профілактика, реабілітація і ліки. Перелік послуг буде залежати від договору зі страховою компанією.

Річний внесок за кожну людину буде коштувати приблизно 4783 гривні, або 398,56 гривень щомісячних платежів. Його повинні будуть платити роботодавці, і зроблять це, ймовірно, за рахунок зарплат; за безробітних повинні будуть платити місцеві органи влади (з отриманих податків).

Законопроект встановлює для страховиків проект масу обмежень. Наприклад, страхова компанія повинна зберігати гроші тільки в державному банку. 94% внеску страховик повинен направляти в свій резервний фонд. Саме з нього компанія буде оплачувати лікування клієнтів. 5% від цієї суми страхова залишає на організацію своєї роботи: сюди входять витрати і прибуток підприємства. Ще 1% треба буде перераховувати до державного Резервний Фонд. Цей фонд нібито повинен стати "подушкою безпеки": якщо у якійсь страховій раптом закінчаться гроші, лікування пацієнтів фінансуватиметься з Фонду. Також нова структура буде контролювати страхові компанії.

Саме тотальний контроль і насторожує страховиків. Наприклад, державний Резервний Фонд – непоганий спосіб для чиновників контролювати грошові потоки на медицину. За підрахунками самих авторів законопроекту, завдяки страхових внесках роботодавці можуть "дофінансувати" медицину на 50-70 млрд грн.

Законопроект №9163 тільки недавно внесли в парламент. Він повинен ще пройти обговорення в комітетах парламенту і отримати експертний висновок, тільки потім його можуть винести на голосування. До цього моменту може пройти досить багато часу. Наприклад, два практично ідентичних проекту лежать в комітетах з 2016 року.