Посол Бродський: «Хочу застерегти від спроб копіювати ізраїльський досвід в Україні»

Україні не варто сліпо копіювати ізраїльський досвід у плані безпеки. Про це в інтерв’ю «Главкому» сказав посол Ізраїлю Михайло Бродський. Дипломат пригадав, що президент Володимир Зеленський в інавгураційній згадав Ізраїль як приклад для України. Утім, це не зовсім вірний шлях вважає дипломат.

«Хочу застерегти від спроби зробити copy-paste, взяти ізраїльський досвід і спробувати його скопіювати в Україні. Це неможливо. Тому що Україна – це інша країна, яка відрізняється територією, населенням, ментальністю. Сусіди, погрози – все різне», – сказав посол.

При цьому, наголосив Михайло Бродський, є аспекти, у яких досвід Ізраїлю може допомогти Україні протистояти агресивному сусіду і водночас розвиватися.

«Але найважливіше, що нас об’єднує, це те, що і нам, і вам, на жаль, доведеться далі жити та розвиватися в умовах нестабільності та загрози безпеці. І в цьому сенсі ізраїльський досвід може допомогти Україні: як за умов постійної загрози безпеці розвивати економіку, технології, суспільство, зберігати демократію, свободу слова, політичну боротьбу та продовжувати облаштовувати свою державу, ставати більш розвиненою країною, сильнішою технологічно та економічно», – пояснив посол.

Раніше посол пояснив, за кого вболіває Ізраїль у війні в Україні. Більшість ізраїльтян, а також парламент цієї країни підтримують Україну, зазначає посол. 

«У нас наразі чергові парламентські вибори на початку листопада. Я впевнений, після виборів ставлення Ізраїлю до війни в Україні не зміниться, чим би не закінчилися ці вибори і яким би не був склад нового Кнесету», – зауважив дипломат.

Достатньо почитати соціальні мережі та поговорити зі знайомими, аби зрозуміти загальний настрій – симпатії на боці України. Із початком повномасштабної війни Росії проти України Ізраїль зупинив дію безвізового режиму для українців. Окрім того, Ізраїль відмовлявся приймати біженців, що тікали від війни. Зокрема, просто з аеропорту Бен-Гуріона українські родини депортували до Польщі.

У зв’язку з такими діями уряду посол України Євген Корнійчук звернувся до Верховного суду Ізраїлю та особисто міністра внутрішніх справ Айєлет Шакед. Дипломат у своєму позові заявив, що уряд Ізраїлю порушує домовленості про безвізовий режим та взагалі не має повноважень одноосібно визначати правила прийому біженців з України.

3 липня Вищий суд Ізраїлю скасував рішення уряду щодо позбавлення українських громадян права на безвізовий в’їзд до Ізраїлю.  Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у Twitter.

«Вітаю рішення Верховного суду Держави Ізраїль, яка зобов’язує уряд Ізраїлю скасувати будь-які додаткові обмеження на в’їзд громадян України», – написав він.

Зеленський додав, що саме верховенство права та повага до прав людини відрізняє справжню, розвинену демократію. Зазначимо, що чимало ізраїльських військових зараз дають свою оцінку бойовим діям на території України. Зокрема, ізраїльський військовий Віктор Верцнер назвав фактор, який спричинить знищення рашистів на Херсонщині. 

“Зараз ситуація на фронтах виглядає більше, як боротьба за ініціативу. На мою думку, на цьому етапі російсько-української війни Україна має певний успіх в перехопленні ініціативи військових дій. Оскільки дії Збройних сил України змусили росіян перекидати на Херсонщину та Запоріжжя додаткові сили та засоби. Тому, маю надію, що саме це і планував Генеральний штаб ЗСУ”, – сказав Верцнер.

Офіцер описав сценарій, за якого росіяни будуть розгромлені на півдні України.

“Росіяни реагують на дії ЗСУ, передислоковуючи додаткові війська на Південь України. Точніше, вони змушені реагувати. Думаю, є велика ймовірність того, що росіяни спробують наступати на херсонському та криворізькому напрямках. Проте такий наступ виглядає дуже чудовим маневром для ЗСУ. Адже на заздалегідь підготовлених оборонних рубежах українським військам буде легше знищити російське угруповання військ на цьому напрямку”, – додав він.