Президент України Володимир Зеленський готовий вислуховувати будь-які пропозиції, але формула миру для України може бути лише українською.
Про це в інтервʼю Радіо Свобода заявив заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.
«Не може бути «бразильського плану» щодо миру в Україні, «китайського плану», «африканського плану», «ватиканського плану». Оскільки війна відбувається на території України, формула миру має бути лише українська. Президент України готовий вислуховувати будь-які пропозиції. Ті пропозиції вже неодноразово лунали. Але всі ці пропозиції, якщо вони прийнятні для української сторони перш за все, мають увійти у відповідну основу формули миру президента Зеленського», – сказав чиновник президентського офісу.
Додамо й те, що Володимир Зеленський нещодавно на саміті “Великої сімки” (G7) у Хіросімі (Японія), запропонував провести саміт української формули миру в липні 2023 року.
Саміт готовий провести Копенгаген. Про це повідомив закордонних справ Данії Ларс Расмуссен. За його словами, до участі в саміті союзники намагаються схилити й Китай.
У Євросоюзі підкреслюють, що тільки українська формула миру може стати відправною точкою для завершення війни з Росією.
Формула миру стала головною темою сесії саміту G7 “Назустріч мирному, стабільному і квітучому світу”.
“Україна запропонувала формулу миру, чесну і реалістичну. Її перший пункт — радіаційна та ядерна безпека. Росія повинна відмовитися від радіаційного та ядерного шантажу світу, повинна передати атомну станцію, яку зараз окупує, під повний контроль України та МАГАТЕ. Загалом у нашій формулі миру 10 пунктів і зміст кожного підтриманий резолюцією Організації Об’єднаних Націй”, — заявив Зеленський.
У Хіросімі він закликав міжнародну спільноту, зокрема країни Глобального Півдня, до широкої підтримки України.
А прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішида, зі свого боку, звернувся до Пекіна (столиця Китайської Народної Республіки) із закликом сприяти у спільному розв’язанні глобальних проблем і висловив занепокоєння з приводу можливого поглиблення російсько-китайського військового співробітництва.
“Знаменно, що члени G7 змогли продемонструвати непохитну солідарність з Україною, запросивши президента Зеленського до Японії. Він підтвердив важливість вільного і відкритого міжнародного порядку, заснованого на верховенстві закону, і послав світові сильний сигнал про наш намір відстоювати його”, — заявив Кішида.
Українську формулу миру підтримують і в Європі.
“Я очікую, що лідери згуртуються навколо двох основних принципів. Перший полягає в тому, що ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. І другий принцип — “нічого про Україну без України”. Здебільшого це має виражатися у стабільній фінансовій підтримці, звісно, і після 2023 року, а також у прискореній військовій підтримці, орієнтованій на теперішній час. А “нічого про Україну без України” означає дуже сильну підтримку мирної формули українського президента Володимира Зеленського. Ми ніколи не повинні забувати, що Україна — це країна, яка зазнала жорстокого вторгнення, і тому саме Україна повинна встановити основні принципи справедливого миру”, — пояснила Урсула фон дер Ляєн.
Нагадаємо, що план “Формули миру” із десяти пунктів пропонує розв’язання найважливіших проблем — забезпечення радіаційної, ядерної, продовольчої та енергетичної безпеки. Україна наполягає на звільненні всіх полонених і депортованих, відновленні територіальної цілісності країни й міжнародного порядку, виведенні російських військ і припиненні бойових дій. В українській формулі миру йдеться про протидію екоциду та про справедливість. Спеціальний трибунал має судити за злочин агресії режим, який розв’язав невиправдану і неспровоковану війну проти суверенної України.
“Той, хто став на шлях терору, сам із нього не сходить. Ось чому потрібні наша формула миру і міжнародне право. Поки російські загарбники залишаються на нашій землі, ніхто не сяде за стіл переговорів із Росією. Колонізатор повинен піти геть. Але у світі є сила, достатня для того, щоб крок за кроком змусити Росію відновити мир. Ми довели це”, — сказав Зеленський.