Маючи лояльних президента, прем'єра, силовиків або фракції Ради, олігархи отримують пільгові або взагалі ексклюзивні умови для експлуатації того, що належить усім українцям – надр. І мова не лише про вугілля, газ або нафту. На залізній руді збагатилися шість українських бізнесменів зі списку "Форбс".

Про це у своєму відеоблозі "Чесна політика" розповів народний депутат Сергій Лещенко.

За його словами, все почалося в часи Кучми, коли було ухвалено спеціальний закон під олігархів про так звану приватизацію підприємств "Укррудпрому". Гірничо-збагачувальні комбінати не були виставлені на відкриті торги, щоб можна було отримати максимальну ціну, залучити іноземних інвесторів та поповнити бюджет шляхом продажу. 

Популярне: “Тепер позбавити людей субсидії буде складніше”: Юрист пояснила, що дає українцям нова заборона

Ні, спеціальним законом це національне надбання віддали в руки купки олігархів, які вже мали на той момент пакети акцій залізорудних активів. Вони, відповідно, пролобіювали спеціальні правила приватизації, щоб відсікти конкурентів. Скільки коштувало це рішення – достеменно невідомо. Кажуть про хабарі в десятки мільйонів доларів,– повідомив нардеп.

І додав, що внаслідок цього не тільки бюджет недоотримав гроші, а й було дискредитоване саме явище приватизації в очах суспільства. А декілька сімей сконцентрували в своїх руках усі гірничо-збагачувальні комбінати. А металургійні компанії, яким не вдалося приватизувати частки "Укррудпрому", продалися іншим олігархам, які тоді прихопили собі сировинну базу. Зокрема, "Індустріальний союз Донбасу" та "Запоріжсталь" перейшли росіянам та "Метінвесту" Ахметова, а "Маріупольський комбінат імені Ілліча" – Ахметову без росіян.

Головні активи залізної руди України належать Рінату Ахметову з партнерами

"І сьогодні головні активи залізної руди належать Ахметову з партнерами – Інгулецький, Північний та Центральний гірничозбагачувальні комбінати, які обіймають понад 40% ринку. Ще чверть ринку контролює депутат Костянтин Жеваго", – наголосив Лещенко. І підсумував: "Загалом з восьми українських мільярдерів зі списку "Форбс" 2018 року шестеро мають або мали залізорудні компанії".