У програмі журналістських розслідувань "Схеми. Корупція в деталях" від "Радіо "Свободи" та Першого суспільного каналу — про те, що попри популістські заяви деяких політиків, у сфері тарифів дійсно відбуваються речі, які потребують детального аналізу.
Журналісти програми "Схеми" проаналізували чергову зміну в тарифоутворенні. Вона, схоже, вкотре призведе до подорожчання електроенергії для споживачів. При цьому обленерго, що здебільшого контролюються олігархами, не надто ощадливо витрачають гроші, зібрані з українців, коли закуповують різні товари у споріднених фірм за завищеними цінами.
Невдовзі держава змусить її мешканців платити за електроенергію ще більше. Наприкінці червня Національна комісія регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) вирішила підвищити норму доходу, який мають отримувати компанії, що продають і постачають електроенергію, з майже 15% до понад 19%. Тобто тепер обленерго перейдуть на нову систему тарифоутворення.
На перший погляд це непомітно, але експерти стверджують, що через це слід очікувати підвищення тарифів ще на 20-25%.
"Для того, щоб цю методологію ввести в дію і щоб вона запрацювала, потрібно зібрати понад 30 мільярдів гривень. Це означає, що тариф від сьогоднішніх цін треба додатково підняти відсотків на 20-25%", — каже колишній член Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг Андрій Герус.
Голова цієї Нацкомісії Дмитро Вовк. До цієї посади він працював у корпорації "Рошен" Петра Порошенка, де відповідав за збільшення продажів продукції у Росії. Він теж радить споживачам готуватися до підняття тарифів на електроенергію:
"Короткостроково перехід на нове тарифоутворення призведе до підвищення тарифів, довгостроково — призведе до зниження", — переконаний Дмитро Вовк.
За його словами, є досвід Великої Британії, яка перейшла на нове тарифоутворення, і де за 15 років тарифи в реальному вимірі знизилися, а якість послуг покращилась.
Перехід на нову систему тарифоутворення потрібен для залучення грошей на модернізацію старих зношених електромереж, каже голова НКРЕКП.
Про те, як працюють обленерго, чи підвищення тарифів — це єдиний спосіб залучити додаткові кошти, та чи можливо власникам обленерго також було б доречно більш прискіпливо ставитись до власних витрат під час закупівлі різних товарів та послуг — дивіться у розслідуванні.
Джерело: Радіо Свобода