МОЗ випустило новий перелік випадків, на які повинна виїхати бригада екстреної медичної допомоги.

МОЗ змінює перелік випадків, на які повинна виїхати бригада екстреної медичної допомоги.

Експерти МОЗ деталізували перелік екстрених випадків, коли виклик швидкої допомоги не обговорюється.


Крім того, МОЗ оновив також протоколи дій для швидкої допомоги.

Коли варто викликати бригаду швидкої допомоги

  • втрата свідомості; судоми; раптове розлад дихання;
  • раптовий біль у грудній клітці;
  • гострий біль у черевній порожнині та поперековому відділі;
  • головний біль, що супроводжується запамороченням і нудотою;
  • порушення мови, слабкість у кінцівках;
  • гіпо та гіперглікемічна кома;
  • гіпертермічний синдром;
  • зовнішня кровотеча, блювання кров’ю;
  • ознаки гострого отруєння;
  • проблеми при вагітності – гострий токсикоз, передчасні пологи, викидень, кровотеча;
  • анафілактичний шок;
  • укуси змій і тварин;
  • серйозні травми – поранення, переломи, опіки, важкі забої, травми голови;
  • невідкладна стоматологія;
  • нещасні випадки (у тому числі дія диму, вогню, полум’я, струму, блискавки, транспорт);
  • тепловий удар або переохолодження;
  • асфіксія всіх видів (утоплення, потрапляння сторонніх тіл у дихальні шляхи, задуха);
  • НП техногенного та природного характеру;
  • гострі психічні розлади (з поведінкою, небезпечним для життя хворого й оточуючих);
  • міжлікарняні перевезення хворих, із медичним супроводом. 

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання


Крім того, зміниться протокол дій для бригад швидкої допомоги, які приїхали на виклик до хворого.

Експерти МОЗ деталізували перелік екстрених випадків, що буде першим кроком до впровадження нових протоколів обробки викликів диспетчерами.

Детально розписано поняття гипертермічного синдрому, коли температура тіла 39ºС і вище, а ефект від прийняття жарознижувальних ліків відсутній.

Бригада екстреної допомоги повинна виїхати на виклик до дитини до 2-х років, якщо батьки повідомили, що їй потрібна екстрена допомога.

У перелік екстрених випадків додано ознаки внутрішньої кровотечі.

Бригада не повинна виїжджати для надання стоматологічної допомоги.

Екстреними є випадки значної зовнішньої кровотечі, а травми – в разі загрози життю.

Бригади екстреної медичної допомоги не повинні виїжджати для констатації факту смерті.

Що робити, якщо людині поруч з вами стало зле?

Поговоримо спочатку про помилки, які роблять люди, намагаючись надати першу допомогу. Обмовлюся відразу: вони справді хочуть допомогти і намагаються зробити якомога краще, але дуже часто своїми діями буквально добивають потерпілого. І прямо про це сказати людині, яка намагалася таким чином надати допомогу, не можна – у людей різна психіка і хтось потім все життя буде мучитися і звинувачувати себе. Але морального права когось звинуватити у мене немає. І довести цього не можна: можливо, загибель людини сталася до цих дій. Тому й хочу поговорити про те, чого робити категорично не можна, якщо людині поруч з вами стало погано.

1. Не можна давати медикаменти (пігулки, краплі і т.д.). У потерпілого може бути алергія на той чи інший препарат. Ми не знаємо, з якої причини людині стало погано, і препарат, який дають потерпілому, може нашкодити.

2. Не можна поїти, бризкати і поливати водою. Якщо це постраждалий у ДТП, або при падінні з висоти, або від вибуху, не в якому разі не можна поїти. Тому що у потерпілого можуть бути пошкоджені внутрішні органи, це може нашкодити або навіть вбити. Тому навіть якщо людина при тямі та просить пити, можна дати змочити губи і рот.

Бризкати або обливати водою теж не варто – якщо людина непритомна і лежить на спині, вода може потрапити в дихальні шляхи і людина просто захлинеться (настане вторинне утоплення). Вода ніяк не допомагає: навіть якщо людина втратила свідомість, це не приведе її до тями.

3. Не можна трясти за плечі та бити по щоках. У потерпілого можуть бути пошкоджені внутрішні органи або зламаний шийний відділ хребта. Удари можуть змістити хребці, при цьому пошкодити спинний мозок. Адже отримати серйозні пошкодження хребта можна навіть при падінні з висоти власного зросту.

4. Не можна намагатися посадити потерпілого. Садити людину без свідомості категорично забороняється, бо її мозок страждає від нестачі кровообігу, внаслідок чого настає кисневе голодування мозку. Люди намагаються посадити потерпілого, нібито створити умови, щоб людина дихала і не захлинулася різними біологічними рідинами – блювотою, кров'ю, слизом. Але робити цього не можна категорично, людину без свідомості потрібно покласти на бік (створити стабільне бокове положення). У такому положенні ми створюємо профілактику западання язика, профілактику аспірації блювотними масами і іншими біологічними рідинами. Непритомного необхідно покласти на бік. Людину, якій стало зле, – потрібно покласти на бік.

5. Не можна класти що-небудь під голову потерпілому. Найчастіша помилка – кладуть під голову різні предмети, сумки, куртки, щоб голова була піднята. Хоча цього робити теж не можна, тим більше якщо людина без свідомості. У людини без свідомості розслабляються м'язи обличчя, може западати язик і у потерпілого настане асфіксія. Людина максимально може дихати, коли голова разогнута і підборіддя дивиться вгору. А якщо покласти щось під голову, голова буде зігнута і підборіддя притиснуте до грудей. У такому положенні людина без свідомості дихати не зможе, внаслідок чого настане асфіксія (задуха).

"Є певні критичні стани в житті, коли потрібно діяти дуже швидко і не замислюючись. Такі стани можуть виникнути внаслідок різних захворювань, а також надзвичайних подій, різні пошкодження при ДТП та інших НП. До цих станів належать втрата свідомості, зупинка серця, масивні артеріальні кровотечі. Це ті стани, за яких потрібно діяти негайно, спочатку діяти, а потім викликати швидку".