Новітні російські винищувачі п'ятого покоління Су-57 зіткнулися з серйозними проблемами, які унеможливлюють їх масове розгортання.
Зокрема, перші труднощі для серійного виробництва літака пов'язана з затримкою в створенні двигуна другого етапу, пише The National Interest.
Цей агрегат повинен дозволити літаку літати на надзвуковій швидкості в бесфорсажном режимі.
Друга проблема пов'язана з високою вартістю винищувача, і недостатністю фінансування Росією його виробництва.
Головна причина в тому, що в квітні 2018 року Індія вирішила вийти зі спільного з Росією проекту.
Він передбачав створення на основі Су-57 першого індійського винищувача п'ятого покоління. Гроші, отримані від індійської сторони, в Росії планували направити на розвиток власного літака.
Відзначається, що програма, яка тривала 11 років, була згорнута через непереборні розбіжності в технологічних і фінансових питаннях.
"В Індії прийшли до висновку, що російський винищувач не відповідає заявленим вимогам по скритності. Не влаштувала замовників і бойова авіоніка, радари і датчики російської розробки", – сказано в публікації.
Країни домовилися про створення винищувача п'ятого покоління ще в 2007 році, проте далі розробки дизайну літака справа не дійшла. Між партнерами регулярно виникали розбіжності.
Окрім цього, американське видання The National Interest назвало хвалені російські літаки Су-35 і MіГ-35 "паперовими".
"Російські винищувачі пропонують хороші результати на папері, але Індія розчарована поганою післяпродажною підтримкою і частими збоями здебільшого російського обладнання, в тому числі на літаках МіГ-29 і Су-30МКІ", – говорилося в статті.
Пізніше стало відомо, що ще одна країна забракувала російське озброєння. Зокрема, Азербайджан висловив невдоволення з приводу виконання умов контрактів на поставку Т-90С, БМП-3, БТР-82, САУ "Мста-С", РСЗВ "Смерч", ЗРК "Тор-М2".
Основні претензії полягали в "невідповідності поставленої техніки вказаним у контрактах спискам технічної комплектації, відсутності технічної документації, виходу з ладу деяких зразків озброєнь через явний заводський брак, а також у відсутності комплектуючих для проведення поточного ремонту".