Independent щойно повідомили про те, що президент Сполучених Штатів Джо Байден проведе переговори з президентом України Володимиром Зеленським, які відбудуться перед розмовою Байдена з президентом Росії Володимиром Путіним.
За словами високопоставленого представника Білого дому, Байден поговорить із Зеленським і лідерами ключових європейських союзників, щоб скоординувати своє послання і обговорити їх з Путіним у вівторок.
Він додав, що Байден має намір поговорити Путіним з “єдністю і сильною трансатлантичною солідарністю щодо подальших дій”.
Чиновник заявив, що Байден планує в розмові з Путіним висловити “глибоку стурбованість” США нарощуванням Росією військової потужності вздовж кордону з Україною, а також “інші критичні питання” такі, як “стратегічна стабільність, кіберпростір і ядерна програма Ірану”.
“Президент проведе переговори так само як він це робив у минулих дискусіях з Путіним, у професійній, відвертій, прямій манері, де він ясно дасть зрозуміти – без будь-якого риторичного розквіту або розмахування пальцями – що Сполучені Штати готові зробити, як щодо стримування, так і щодо дипломатії”, – сказав чиновник.
За словами представника Білого дому, повідомляє Reuters, Держсекретар США Ентоні Блінкен запланував на понеділок, 6 грудня, телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським, і Байден планує поговорити з ним найближчими днями після цієї розмови.
Джерела Телеграм-каналу, наближеного до ОП, повідомляють,що Зеленський, схоже, не боїться, що під час цієї розмови інтереси України можуть бути «злиті».
Наприклад, якщо навіть брати поточне трактування «Мінських угод», невигідне для нашої країни, то там бачимо таку картину – щоб ці угоди щодо Донбасу почали діяти, РФ має остаточно припинити вогонь, а Кремль саме навпаки – посилює обстріли наших позицій, надсилає нові «гумконвої» із боєприпасами. І якраз Путін та його режим самі себе ставлять у невигідне становище.
Зрештою, за останні 2 роки Збройні Сили України здійснили якісний стрибок вгору. І це додатковий аргумент на користь України на майданчиках міжнародних переговорів.
Водночас в коментарі РБК-Україна радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що у президента України Володимира Зеленського від завтрашніх переговорів президента США Джо Байдена з російським колегою Володимиром Путіним очікують прояснення глобальної картини. А також зниження агресивності із боку Москви.
За його словами, позиції американської та російської сторін перед цими переговорами досить прозорі.
“Обидві сторони цілком ясно дали зрозуміти, з чим виходять на ці переговори. Але що конкретно може перейти з можливого в практичний вимір – можна буде сказати тільки за підсумками переговорів”, – зазначив Подоляк.
Він підкреслив, що це вже другі прямі переговори Байдена і Путіна. Відповідно, прийшов час провести аудит тих напрямків, які були окреслені на саміті в Женеві, – від стратегічної стабільності до способів вирішення конкретних конфліктів.
“Українська сторона повністю поінформована про позицію президента США, було дуже активне контактування між нашими представниками та американською стороною на різних рівнях. У тому числі, зрозуміло, по лінії Офісу президента”, – сказав він.
Подоляк додав, що підсумкову оцінку переговорам даватимуть вже після них.
“Зараз же можна відзначити той факт, що подібні контакти між лідерами США і Росії точно корисні для міжнародного співтовариства, адже вони роблять глобальну картину зрозумілішою і більш передбачуваною”, – зазначив він.
До слова, сьогодні міністр оборони України Олексій Резніков на тлі накопичення російських військ біля українсько-російського кордону закликав США, Канаду та Велику Британію направити в Україну додатково військових інструкторів (500 осіб), розгорнувши їх у місцях, де побачила б РФ.
Колишній працівник СБУ та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки Іван Ступак розглядає цю заяву Резнікова із позитивним оптимізмом.
“Можу пояснити його як бажання України максимально підтягнути США, Канаду та Велику Британію до існуючої лінії розмежування з ОРДЛО або можливої лінії зіткнення у разі вторгнення РФ, – пояснює експерт. – Очевидним є бажання Росії будь-якими шляхами, у тому числі й насильницьким, змусити Україну вести прямі переговори з Л/ДНР, а також неухильно виконувати невигідні нашій країні Мінські угоди”.
Тому, наголошує Іван Ступак, ймовірно, що з цією метою керівництво РФ навмисно готує нове загострення на фронті.
“У разі повномасштабного вторгнення, армії РФ та проросійським бойовикам доведеться вести вогонь за позиціями ЗСУ, де дуже імовірно можуть перебувати і військовослужбовці США, Канади чи Великої Британії. Загибель або навіть поранення хоч одного іноземного військового неминуче спричинить бурю соціального обурення в цих країнах, призведе до зростання антиросійських протестів та активізації ще більшої санкційної політики щодо РФ”, – зазначає експерт.